Zimowe wędrówki w Tatrach. Cztery propozycje dla początkujących

Od szusowania na nartach po górskich stokach wolisz spokojne wędrówki? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z Tatrami i szukasz tras, odpowiednich dla początkujących piechurów? Przeczytaj nasz wpis! Podpowiemy, które z Tatrzańskich szlaków są najlepsze dla początkujących i które sprawią, że zakochasz się w polskich górach na dobre!

Dolina Kościeliska, czyli spokojny spacer w wyjątkowej scenerii

Zimowe wędrówki po Tatrach polecamy zacząć od dziewięciokilometrowej, malowniczej Doliny Kościeliskiej, tworzącej wąwóz skalny. Pokonanie Doliny, której dnem płynie Kościeliski Potok zajmuje od godziny do dwóch, w zależności od tempa marszu i sprawności piechura, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym urokliwym miejscu spędzić kilka godzin. W Dolinie znajduje się popularne schronisko na Hali Ornak: miejsce, w którym można odpocząć, posilić się lub przenocować, jeśli planujemy dłuższy pobyt w górach i dalszą wędrówkę. Inne atrakcje, czekające na turystów w Dolinie Kościeliskiej to Wyżnia Kira Miętusia, na której latem prowadzony jest kulturowy wypas owiec, polana Stare Kościeliska z zabytkową kapliczką zbójnicką, wywierzysko „Lodowe Źródło” oraz figura świętej Katarzyny umieszczona w 1897 roku w Bramie Kraszewskiego, będąca votum wdzięczności za uratowanie życia leśniczemu, który spadł ze skały w trakcie prowadzonych prac.

Dolina Kościeliska ponadto oferuje niezapomniane widoki przepięknych, ośnieżonych górskich szczytów, tworzących wyjątkowo malowniczy krajobraz. Podejścia są łatwe i niezbyt strome, dlatego Dolina jest idealnym miejscem, aby zacząć swoją zimową przygodę z wędrówką po górach!

Dolina Chochołowska dla każdego!

Kolejną propozycją dla początkujących, a także dla seniorów i rodziców z małymi dziećmi, jest najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, czyli Dolina Chochołowska. Podobnie jak w przypadku Doliny Kościeliskiej, przejście doliny Chochołowskiej nie nastręcza wielu trudności nawet niedoświadczonym piechurom, a jednocześnie obfituje w wiele atrakcji. W swojej dolnej części Dolina tworzy głęboki wąwóz, w którym występujące przewężenia nazwano bramami: Niżnią Bramą Chochołowską i Wyżnią Bramą Chochołowską. W skale Kmietowicza znajdującej się w Niżniej Bramie Chochołowskiej turyści mają dostęp do dwóch jaskiń oraz, nieco dalej, do Źródła Chochołowskiego, czyli płytkiego stawu. Kolejnymi atrakcyjnymi przystankami na trasie marszu Doliną Chochołowską jest Polana Chochołowska, z której rozciąga się przepiękny widok na górujący szczyt Wołowca oraz zabytkowa, drewniana Kaplica Jana Chrzciciela. Wędrówkę Doliną warto zakończyć w Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej, znajdującym się na wysokości 1146 metrów. Jest to największe schronisko w polskich Tatrach ze 121 miejscami noclegowymi oraz przepyszną kuchnią.

Dolina Małej Łąki, czyli piękno gór na wyciągnięcie ręki

Jedną z najprostszych do przejścia, a zarazem najpiękniejszych i najmniej uczęszczanych dolin w polskich Tatrach, położnych na terenie Kościeliska, jest Dolina Małej Łąki. Jej przejście, kończące się na Wielkiej Polanie Małołąckiej, z której rozciąga się widok na otaczające dolinę górskie szczyty, zajmuje niespełna czterdzieści pięć minut. Trasa jest bardzo prosta, bez stromych podejść, a przy tym niezwykle malownicza, pozwalająca zrelaksować się i odpocząć. Brak trudnych odcinków na trasie jest szczególnie istotny zimą, kiedy zachodzi ryzyko poślizgnięcia się na oblodzonych, stromych fragmentach tras. Największą atrakcję Doliny Małej Łąki stanowią porastające ją gęste, świerkowe lasy, pozytywnie wpływające na zdrowie. Dlatego też zlokalizowana w pobliżu naszego hotelu Dolina Małej Łąki to idealne miejsce do zażywania leśnych kąpieli, także zimą. Regularne przechadzki po lesie ochronią organizm przed infekcjami i zmniejszą ryzyko zachorowania na nowotwór. Ponadto spacery w otoczeniu drzew obniżają poziom cukru we krwi, niwelują odczucia bólowe i dodają energii. Pomogą ukoić zszargane nerwy, uporać się z depresją, przewlekłym stresem i uczuciem przewlekłego zmęczenia. W trakcie spokojnego marszu po lesie zwiększa się również pojemność płuc.

Droga pod Reglami kusi nie tylko latem!

Na końcu warto wspomnieć o innej trasie, polecanej początkującym, czyli Drodze pod Reglami. Podczas dziewięciokilometrowego marszu można podziwiać Pasmo Gubałowskie na czele z Gubałówką, obserwować z daleka Zakopane, Pogórze Gubałowskie i Butorowy Wierch, rozkoszując się pięknem otaczającego krajobrazu. Ogromną atrakcję, zwłaszcza zimą, stanowi  wodospad Spadowiec, malowniczo gdzieniegdzie zamarznięty i tworzący sople lodu. Wędrując Drogą pod Reglami będziemy mieli również okazję zwiedzić chałupę Sabały z przełomu XVIII i XIX wieku, w której znajduje się rodzinne muzeum legendy Tatr. Wędrówka Drogą pod Reglami kończy się na Kirach. Jeśli szukasz krótkiej, prostej trasy z pięknymi widokami, Droga pod Reglami to propozycja właśnie dla Ciebie!

Na końcu warto wspomnieć o trasach przygotowanych specjalnie dla skiturów oraz dla miłośników nart biegówek. Pamiętaj, aby zawsze przed zimowym wyjściem w góry czytać komunikaty TOPR i TPN, a będąc na szlaku zachowywać szczególną ostrożność. Nie zapomnij o właściwym stroju oraz akcesoriach, które poprawią twoje bezpieczeństwo, takich jak na przykład raki.

Doskonałą bazą wypadową na wszystkie wyżej opisane trasy jest nasz Eco Hotel Tatry, położony w niedalekiej odległości od Doliny Kościeliskiej oraz lasów i łąk Tatrzańskiego Parku Narodowego. Komfortowe, bogato wyposażone pokoje z widokiem na góry, nielimitowany dostęp do strefy Spa oraz spore zniżki do Term Chochołów, a także brak bezpośredniej, sąsiedzkiej zabudowy to tylko niektóre z zalet naszego hotelu. Oferujemy ponadto noclegi z wyżywieniem w postaci śniadań i obiadokolacji, przygotowywanych na miejscu ze świeżych produktów od lokalnych dostawców. Jeśli zatem pragniesz odkrywać zimowe, górskie ścieżki po Tatrach, zapraszamy do nas!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *