Atrakcje w Tatrach: Przysłop Miętusi

Przysłop Miętusi to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w polskich Tatrach, które przyciąga turystów o każdej porze roku. Wynika to nie tylko z łatwej dostępności tej przełęczy, ale także – czy może przede wszystkim – z jej walorów krajobrazowych. Kontynuując nasz cykl przybliżający największe atrakcje w Tatarach, tym razem zabieramy Cię na niezbyt wymagającą wycieczkę w Tatrach Zachodnich, na którą możesz się wybrać wraz z bliskimi (w tym dziećmi) prosto z Hotelu Eco Tatry w Kościelisku.

Przysłop Miętusi, czyli urokliwa przełęcz w Tatrach Zachodnich

Przysłop Miętusi to przełęcz w Tatrach Zachodnich, znajdująca się na wysokości 1189 m n.p.m., położona między Doliną Miętusią a Doliną Małej Łąki.

Wielu turystów zatrzymuje się na przełęczy, a dokładnie na tzw. Miętusiej Polanie, aby odpocząć w trakcie trekkingu np. do Doliny Kościeliskiej, na Małołączniak czy do Doliny Małej Łąki. Jest to wyjątkowo malownicze miejsce, które gwarantuje bliski kontakt z tatrzańską przyrodą. Warto dodać, że na południowym krańcu polany znajduje się 6-metrowy krzyż, który upamiętnia pierwszą wizytę św. Jana Pawła II w Polsce.

To warto wiedzieć:

Słowo „przysłop” pochodzi z języka wołoskiego i oznacza po prostu „przełęcz”.

Przysłop Miętusi to miejsce, przez które przebiega kilka bardzo atrakcyjnych szlaków turystycznych, popularnych zwłaszcza wśród mniej wprawionych piechurów, rodzin z dziećmi czy osób chcących rozgrzać się przed poważniejszymi wyzwaniami w Tatrach. Kilka propozycji wycieczek omawiamy w dalszej części artykułu.

Popularne szlaki turystyczne z Przysłopu Miętusiego

Samo dojście do przełęczy np. z Kościeliska nie stanowi wielkiego wyzwania, dlatego możesz mieć niedosyt i zechcieć ruszyć w dalszą drogę. Przysłop Miętusi daje tutaj sporo opcji do wyboru. Chyba najchętniej wybierany jest szlak w kierunku Doliny Małej Łąki, czyli obiektywnie jednej z najpiękniejszych dolin w polskich Tatrach, której atrakcjom bliżej przyglądamy się w osobnym artykule na blogu.

Inne szlaki, które warto rozważyć w ramach przedłużonej wycieczki na Przysłop Miętusi to:

  • Szlakiem niebieskim na Małołączniak– jest to dość wymagająca wyprawa, która zajmuje około 3 godzin.
  • Szlakiem czarnym do Doliny Kościeliskiej– czarne oznakowanie szlaku nie powinno Cię niepokoić. Trasa, choć momentami wymagająca kondycyjnie, wprawnemu piechurowi zajmie około 45 minut.
  • Szlakiem czerwonym do Nędzówki– piękny widokowo szlak, którego przejście zajmuje około 1 godziny i 15 minut.
  • Szlakiem czarnym na Wielką Polanę Małołącką– tę krótką trasę można pokonać w około 15 minut.

To warto wiedzieć:

W rejonie Przysłopu Miętusiego znajdują się liczne jaskinie, z których najbardziej znane to Jaskinia Miętusia i Jaskinia Mroźna.

Wycieczka na Przysłop Miętusi z Hotelu Eco Tatry

Hotel Eco Tatry, jedyny hotel w Kościelisku, to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania regionu, szczególnie ceniony przez osoby preferujące aktywny wypoczynek i szukające bliskości przyrody.

Wycieczkę na Przysłop Miętusi można zorganizować prosto z naszego hotelu, bez konieczności ruszania samochodu z przyhotelowego parkingu. Wędrówkę rozpoczynamy czerwonym szlakiem, którym dochodzimy do punktu wejściowego do Tatrzańskiego Parku Narodowego i kontynuujemy marsz w stronę docelowej przełęczy. Po drodze mijamy kilka pięknych punktów widokowych, m.in. Staników Żleb i Wyżnie Stanikowe Siodło.

Nasza porada:

Cała trasa mierzy około trzech kilometrów i można ją pokonać spokojnym tempem w czasie około 50 minut. Nie jest przesadnie wymagająca kondycyjnie.

Po dojściu do przełęczy warto zorganizować sobie piknik na pięknej polanie z widokiem na Giewont i ewentualnie kontynuować wędrówkę wcześniej opisanymi szlakami lub wrócić do Hotelu Eco Tatry nieco dłuższą trasą poprowadzoną szlakiem żółtym i niebieskim.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów na naszym blogu, w których przybliżamy pozostałe atrakcje Tatr łatwo dostępne dla gości Hotelu Eco Tatry w Kościelisku. Zainspiruj się np. do wizyty w Jaskini Mylnej, dowiedz się, jak dojść do wodospadu Siklawica, a także odkryj uroki Siwej Polany.  

Na noclegi blisko Zakopanego, które zapewniają łatwy dostęp do najbardziej atrakcyjnych szlaków w górach, zapraszamy do urokliwego, spokojnego i bajecznego widokowo Kościeliska. Już teraz zapoznaj się z aktualnymi pakietami pobytowymi w Hotelu Eco Tatry, w tym dla dwojga oraz na rodzinne wakacje.

Podobne wpisy