Atrakcje Tatr – wodospad Siklawica

Jeśli mielibyśmy stworzyć listę TOP 10 tatrzańskich perełek, to z pewnością umieścilibyśmy na niej wodospad Siklawica. Jest to bardzo popularny kierunek wycieczek, dobry również na zwiedzanie Tatr z dzieckiem, ponieważ nie wymaga super kondycji i dużego doświadczenia w trekkingu. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.

Gdzie znajduje się wodospad Siklawica?

Wodospad Siklawica to jeden z głównych celów wycieczki do Doliny Strążyskiej w Tatrach Zachodnich. Ten cud natury znajduje się na wysokości około 1100 metrów nad poziomem morza i można do niego naprawdę łatwo dotrzeć np. z Zakopanego – wystarczy zostawić auto na parkingu Dolina Strążyska, skąd startuje również szlak w kierunku Giewontu.

Wodospad jest popularnym celem wycieczek już od XIX wieku. Jego nazwa pochodzi od słowa „sikla”, które w gwarze góralskiej oznacza wodospad lub strumień wody spadającej z dużej wysokości.

Idealna wycieczka dla rodziny

Dotarcie do wodospadu nie jest żadnym wyzwaniem i tę wycieczkę śmiało możemy polecić nawet rodzinom z małymi dziećmi czy osobom o gorszej kondycji, które nie porywają się na wymagający trekking po Tatrach.

To warto wiedzieć:

Dojście do samego wodospadu od wejścia do Doliny Strążyskiej zajmuje około 45 minut niespiesznym spacerem. Szlak jest wygodny, dobrze utrzymany, można go przejść nawet z wózkiem na większych kołach.

Wycieczka do wodospadu Siklawica jest niezwykle malownicza, pozwalając na napawanie się pięknem tatrzańskiej przyrody. Krótki odpoczynek warto zaplanować na Polanie Strążyskiej, gdzie działa niewielki punkt gastronomiczny serwujący m.in. kawę i herbatę. Polana znajduje się u podnóża Giewontu – widok na ten monumentalny szczyt jest wielką nagrodą za wcześniejszy wysiłek.

Rada:

Po zobaczeniu wodospadu Siklawica można rozważyć przedłużenie wycieczki o Sarnią Skałę – przejście początkowo dość wymagającego kondycyjnie szlaku zajmuje około 1,5 godziny. Jest to namiastka tatrzańskiego trekkingu, a zdobycie szczytu może być super atrakcją dla dzieci.

Co warto wiedzieć o wodospadzie Siklawica?

Wodospad Siklawica mierzy około 23 metrów wysokości i składa się z dwóch głównych progów: górnego o wysokości 10 metrów i dolnego, bardziej imponującego, o wysokości około 13 metrów.

Na wycieczkę do wodospadu szczególnie warto się wybrać w okresach, kiedy w Tatrach jest stosunkowo mokro, czyli np. wczesną wiosną czy po jesiennych deszczach. Wówczas widok ogromnych mas wody spadającej z dużą siłą jest bardzo imponujący, budząc respekt do natury.

Na wycieczkę radzimy zabrać rzeczy na zmianę, a przynajmniej przeciwdeszczową kurtkę, ponieważ chłodna mgiełka z wody rozbijającej się o skały może przemoczyć ubrania w ciągu dosłownie kilku minut, w upalny dzień dając przyjemne orzeźwienie.

Sam wodospad Siklawica jest zasilany przez potok Strążyski, który ma swoje źródła w wyższych partiach Tatr. Zwracamy również uwagę na przepiękne otoczenie wodospadu, z bujną roślinnością, głównie charakterystycznymi dla tatrzańskiej flory mchami i paprociami. Wiosną można także podziwiać goryczki, storczyki czy dzwonki.

Co zabrać na wycieczkę?

Dobry humor i pozytywne nastawienie to podstawa! Ponieważ nie jest to wymagająca wycieczka (zajmie około 2,5-3 godziny, przy założeniu wyjścia i powrotu przez Dolinę Strążyską), to do plecaka wystarczy spakować wodę, coś słodkiego, kanapki, ubrania na zmianę lub kurtki przeciwdeszczowe oraz naładowane telefony.

Idealnym punktem wypadowym na wycieczki do wodospadu Siklawica, Doliny Strążyskiej, na Giewont, Sarnią Skałę, do Doliny Małej Łąki, Doliny Chochołowskiej, Doliny Kościeliskiej, Doliny Białego i w inne piękne miejsca w Tatrach Zachodnich jest Hotel Eco Tatry w Kościelisku.

Nasz trzygwiazdowy hotel zapewnia bardzo wysoki standard pobytu i dostęp do licznych udogodnień, które docenią zarówno pary, jak i rodziny z dziećmi. Zapraszamy m.in. do naszej strefy SPA z sauną fińską (suchą), sauną infrared, jacuzzi oraz wygodnymi leżaki do relaksu między seansami, do sali rekreacyjnej z bilardem i piłkarzykami czy do lobby baru. Do dyspozycji gości oddajemy również bezpłatny parking, szybkie i darmowe Wi-Fi oraz windę. W hotelu istnieje możliwość płatności kartą, BLIK-iem oraz urządzeniem mobilnym.

Rezerwacji pobytu w Hotelu Eco Tatry wygodnie dokonasz online. Koniecznie sprawdź nasze korzystne pakiety pobytowe, w tym na wakacje.  

Podobne wpisy