Atrakcje Tatr – Kominiarski Wierch

Kontynuujemy nasz cykl artykułów, w których przybliżamy największe atrakcje Tatr, niekoniecznie te najbardziej znany i tłumnie odwiedzane przez turystów. Tym razem „na tapetę” bierzemy Kominiarski Wierch, czyli wyjątkowo urodziny, wręcz spektakularny szczyt w polskich Tatrach, z którym wiąże się interesująca historia. Zapraszamy do lektury.

Położenie

Kominiarski Wierch góruje nad Doliną Kościeliską w Tatrach Zachodnich. Nie jest to miejsce popularne wśród turystów, a to z prostego powodu: obecnie nie funkcjonuje żaden oznakowany szlak wiodący na szczyt Kominiarskiego Wierchu, do czego za chwilę wrócimy.  

Szczyt mierzy 1829 metrów wysokości i znajduje się w środkowej części Tatr Zachodnich. Jest częścią głównego grzbietu, który oddziela Dolinę Kościeliską od Doliny Chochołowskiej.

Kominiarski Wierch wyróżnia się bardzo efektownym wyglądem, jest zbudowany z wapieni i dolomitów, które tworzą niezwykle atrakcyjne formacje skalne.

Jednym z najbardziej znanych miejsc w masywie Kominiarskiego Wierchu jest Jaskinia Mylna, która przyciąga wielu grotołazów. Z uwagi na skomplikowany system korytarzy, brak oświetlenia i miejscami trudne przejście wymagające czołgania się, nie jest to propozycja wycieczki dla rodzin z dziećmi, a raczej dla doświadczonych turystów.

Rada:

Znacznie łatwiejszą w eksploracji jaskinią jest Jaskinia Mroźna, również położona w Dolinie Kościeliskiej.

Skąd taka nazwa?

Dawniej Kominiarski Wierch był nazywany Kominami Tylkowymi i do dziś wielu górali używa tego określenia.

Nazwa szczytu ma związek z charakterystycznymi formacjami skalnymi, które przypominają kominy. Wierch natomiast to w gwarze góralskiej po prostu czubek góry, szczyt lub wierzchołek.

Ciekawostką jest fakt, że na północnych zboczach Kominiarskiego Wierchu jeszcze do XIX wieku prowadzono prace górnicze przy wydobyciu rudy żelaza.

Turystyka

Pierwszy szlak na szczyt Kominiarskiego Wierchu, wiodący od strony północnej, został wytyczony w 1892 roku przez samego Mieczysława Karłowicza. Nieco później powstała trasa z Iwanickiej Przełęczy, która cieszyła się ogromną popularnością wśród turystów, umożliwiając stosunkowo łatwe dotarcie na Kominiarski Wierch.

Niestety, szlak ten został zamknięty pod koniec lat 80. XX wieku. Decyzja ta była podyktowana koniecznością ochrony orła przedniego – stoki Kominiarskiego Wierchu są siedliskiem przedstawicieli tego rzadkiego gatunku.

Dziś wejście na szczyt Kominiarskiego Wierchu jest zabronione, choć oczywiście nie brakuje turystów łamiących ten zakaz i wspinających się nielegalnie. I trudno się dziwić podejmowaniu takiego ryzyka, gdy nagrodą jest nie tylko ogromna satysfakcja (Kominiarski Wierch jest zaliczany do kategorii szczytów wybitnych, których zdobycie stanowi duże wyzwanie i budzi szacunek wśród taterników), ale także możliwość podziwiania zachwycającej panoramy Tatr Zachodnich i cieszenia oczu widokiem na najpiękniejsze tatrzańskie doliny, czyli Kościeliską, Chochołowską, Iwanowską, Iwanicką, Dudową i Lejową.

Najbezpieczniej jest podziwiać szczyt z Doliny Kościeliskiej

Oczywiście nie zachęcamy nikogo do łamania przepisów Tatrzańskiego Parku Narodowego i podejmowania próby nielegalnego wejścia na Kominiarski Wierch. Ten przepiękny, bardzo charakterystyczny szczyt można śmiało podziwiać z perspektywy Doliny Kościeliskiej, na przykład popijając kawę czy herbatę w schronisku PTTK na Ornaku.

Wycieczka do Doliny Kościeliskiej to super pomysł na początek przygody w Tatrach z dzieckiem. Szlak jest łatwy, niezbyt wymagający kondycyjnie, a gwarantuje spektakularne widoki oraz możliwość odwiedzenia słynnych tatrzańskich jaskiń.

Idealnym punktem wypadowym do zwiedzania całych Tatr Zachodnich, w tym Doliny Kościeliskiej czy Doliny Chochołowskiej, jest Hotel Eco Tatry w Kościelisku. Nasz komfortowy, trzygwiazdkowy obiekt zapewnia bardzo wysoki standard pobytu i jest przyjazny zarówno parom chcącym spędzić romantyczny weekend pod Tatrami, jak i rodzinom z dziećmi.

Rezerwacji pobytu w Hotelu Eco Tatry łatwo i szybko dokonasz online na naszej stronie internetowej, gwarantując sobie największą dostępność terminów oraz najkorzystniejszą cenę. Koniecznie sprawdź też aktualne pakiety pobytowe, w tym na wakacje w samym sercu Tatr.

Podobne wpisy