Leczmy się lasem czyli zdrowotna moc drzew

Drzewoterapia, inaczej sylwoterapia (łac. silva — las), polega na przebywaniu w otoczeniu drzew i krzewów w celu poprawy samopoczucia. Zwolennicy tej metody uważają wręcz, że bezpośredni kontakt z naturą pobudza organizm do samoleczenia. Jest to jeden z najprostszych, najbardziej naturalnych, a jednocześnie całkowicie darmowych sposobów na wyciszenie umysłu, polepszenie nastroju, a nawet profilaktykę wielu dolegliwości, które dokuczają naszemu organizmowi. Jeśli jesteś przemęczony, chcesz wzmocnić swoją odporność, uwolnić stres i zmartwienia, zdecydowanie powinieneś skorzystać ze zdrowotnej mocy drzew.

Po co ludziom drzewa?

Drzewa są bardzo ważnym elementem środowiska, nie tylko ze względu na równowagę przyrodniczą, ale również istotną rolą w życiu człowieka i zwierząt. Niezależnie gdzie rosną: w lesie, w polu, w ogrodzie, przy drodze czy w mieście — stanowią dziedzictwo po naszych przodkach i są naszym darem dla przyszłych pokoleń. Od wieków wzbudzały szacunek, dawały schronienie, karmiły, rzucały przyjemny cień. Ludzie od zarania dziejów przypisywali im dobroczynną, niekiedy wręcz magiczną moc.

Przebywanie wśród drzew może nas pobudzać lub uspokajać. Podziwianie ich piękna i majestatu redukuje stres i ułatwia medytację. Warto je dotykać i przytulać, ale nawet niebezpośredni, a bliski kontakt ma dobroczynny wpływ na naszą psychikę i zdrowie. Drzewa iglaste wydzielają olejki eteryczne, które mają działanie antyseptyczne, dlatego też wspierają nasz układ oddechowy. Niektóre gatunki, jak np. lipa, pomagają w terapii chorób sercowo-naczyniowych i nadciśnienia tętniczego. Z kolei spacery po lasach bukowych są wskazane osobom, które często borykają się z uporczywymi migrenami i nadmiernym stresem.

Każde drzewo w naszym otoczeniu jest potrzebne i odgrywa istotną rolę w środowisku. Warto jak najczęściej i jak najdłużej korzystać z dobroczynnych właściwości drzew. Możesz to zrobić, przyjeżdżając do naszego ekologicznego hotelu w Tatrach, gdzie będziesz mógł podziwiać widok gór i aktywnie spędzisz czas w tutejszych lasach.

Różne gatunki drzew, różne właściwości

Chcąc wykorzystać naturalny potencjał drzew, warto najpierw poznać właściwości różnych gatunków występujących w naszym kraju.

  • Brzoza — sprzyja niwelowaniu zdenerwowania, gniewu, strachu, napięcia. Neutralizuje szkodliwe promieniowanie i działa uspokajająco. Może też wzmocnić nasz organizm i przyspieszyć gojenie ran.
  • Buk — pobyt w lasach bukowych polecany jest osobom narażonym na stres, choroby układu krążenia. Warto też skorzystać z dobroczynnego działania buków w przypadku problemów z gardłem czy nerkami.
  • Dąb — to mocne i wielkie drzewo, dlatego przebywanie w jego pobliżu może wzmocnić nasz organizm. Oprócz tego przypisuje się mu korzystny wpływ na krążenie krwi. Spacery w lasach dębowych są polecane pacjentom w okresie rekonwalescencji.
  • Jarzębina — nie tylko dodaje energii i odwagi, ale również — wedle niektórych teorii —  pozwala rozbudzić intuicję i podejmować dobre decyzje. Może też wspierać w walce z nałogami.
  • Jodła — uważana jest za symbol mocy. Wycisza, działa kojąco i przywraca pozytywne nastawienie do świata.
  • Lipa — od dawna wierzono, że przebywanie w pobliżu lipy działa uspokajająco, a nawet może łagodzić nerwobóle. Może sprawić, że umysł będzie lepiej funkcjonować.
  • Sosna — uspokaja, dodaje energii, wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych. Przebywanie w lasach sosnowych to doskonały sposób na dotlenienie organizmu.
  • Wierzba — wpływa pozytywnie na nastrój i — podobno — pozwala podejmować dobre decyzje.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *