Wypoczynek w stylu slow tourism. Na czym to polega?

Slow tourism to zyskująca na popularności forma podróżowania i odpoczywania poza domem. Idea jest prosta: chodzi o to, aby zwolnić, skupić się na sobie i swoich potrzebach, nie realizować czyichś planów wakacyjnych, ale uprawiać turystykę w zgodzie z własnymi marzeniami czy po prostu oczekiwaniami. Idealnym miejscem do wypoczynku w stylu slow tourism jest region Podhala, o czym przekonujemy w naszym artykule.

Podstawowe założenia slow tourism

Slow tourism to opozycja dla masowej turystyki, nastawionej na szybkie „zaliczanie” nowych miejsc i zwiedzanie bez głębszej refleksji nad historią danego regionu. Taka forma uprawiania turystyki, preferowana m.in. przez klientów biur podróży, zaczyna odchodzić do lamusa, ponieważ nie zapewnia oczekiwanej satysfakcji z wypoczynku.

Wielu z nas doświadczyło sytuacji, w której po powrocie z urlopu jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni niż przed. Wynika to z nakładania na siebie zbyt dużej ilości obowiązków, a przede wszystkim z odczuwania presji zobaczenia jak najwięcej w jak najkrótszym czasie.

Slow tourism to zupełnie inne podejście do turystyki i podróżowania, kładące nacisk na wolniejsze tempo zwiedzania, większe skupienie się na jakości zbieranych doświadczeń, interakcję z lokalną społecznością oraz minimalizowanie negatywnego wpływu podróży na środowisko naturalne.

Jak odpoczywać w duchu slow tourism?

Najważniejszym założeniem jest… nierobienie żadnych założeń. Chcąc naprawdę wypocząć warto zrezygnować ze szczegółowego planowania wyjazdu, rozpisywania każdego dnia i dosłownie gonienia za atrakcjami.

To nieprawda, że będąc np. w Zakopanem trzeba za wszelką cenę wjechać kolejką na Kasprowy Wierch czy dojść do Morskiego Oka. Jeśli nie masz na to ochoty lub czasu, to po prostu zostań w hotelu, wygrzej się w saunie czy w jacuzzi i napawaj widokiem na góry.

Wsłuchiwanie się w potrzeby swojego organizmu jest punktem wyjścia do naprawdę dobrego odpoczynku.

Inne założenia idei slow tourism to m.in.:

  • W miarę możliwości podróżowanie środkami transportu publicznego zamiast samochodem;
  • Wybieranie zakwaterowania w lokalnych pensjonatach czy małych hotelach;
  • Degustowanie lokalnej kuchni zamiast jedzenia w sieciowych restauracjach;
  • Zainteresowanie się lokalną kulturą, w miarę ochoty uczestniczenie w miejscowych wydarzeniach kulturalnych i społecznych, rozmawianie mieszkańcami;
  • Poszanowanie miejscowej przyrody;
  • Wspieranie lokalnych przedsiębiorców poprzez np. kupowanie rękodzieła, zamiast tanich pamiątek z Chin.

Na wypoczynek bez pośpiechu zapraszamy do Hotelu Eco Tatry w Kościelisku

Hotel Eco Tatry to doskonałe miejsce na wypoczynek w duchu slow tourism. Sprzyja temu już sama lokalizacja naszego kameralnego hotelu, otoczonego przez wyjątkową tatrzańską przyrodę, oferującego bajeczne widoki na góry, znajdującego się na uboczu zgiełku pobliskiego Zakopanego, a jednocześnie blisko największych atrakcji regionu.

Nasz hotel wyjątkowo sprzyja niespiesznemu odpoczynkowi, oferując szereg atrakcji dostępnych na miejscu, w tym strefę SPA z sauną fińską, sauną infrared, jacuzzi czy leżakami, salę rekreacyjną z bilardem i piłkarzykami, lobby bar serwujący znakomite koktajle i desery, a także pyszne, obfite śniadania przygotowywane ze świeżych, pozyskiwanych lokalnie produktów.

Hotel Eco Tatry został zaprojektowany i wybudowany z poszanowaniem dla tatrzańskiej przyrody, co także wpisuje się w ideę slow tourism. Nasz obiekt m.in. korzysta z ekologicznego systemu grzewczego, własnej energii oraz jest podłączony do sieci kanalizacyjnej.

Gustownie urządzone pokoje z akcentami góralskimi i z widokiem na Tatry dopełniają obrazu hotelu, w którym można się skupić tylko na sobie i spędzić wspaniały czas w jednym z najpiękniejszych regionów nie tylko Polski, ale też Europy.

Masz jeszcze chwilkę? Zostań na naszym blogu i przeczytaj inne artykuły, z których dowiesz się m.in., jakie są najpiękniejsze trasy w okolicach Hotelu Eco Tatry, a także poznasz argumenty przemawiające za tym, aby w sezonie narciarskim wybrać się do Kościeliska.

Podobne wpisy