turystka w tatrach

Jak zostać ekoturystą z prawdziwego zdarzenia?

Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że masowa turystyka wpływa nie tylko na społeczno-kulturowy charakter danych miejsc, ale również może wykazywać negatywny wpływ na ekosystem. Współcześnie jest to popularna forma aktywnego wypoczynku, która jednak nie pozostaje bez znaczenia dla środowiska naturalnego. Dlatego też coraz większego znaczenia nabiera tzw. zrównoważone podróżowanie, często określane też mianem ekoturystyki.

Co kryje się pod pojęciem „ekoturystyka”?

W ekoturystyce chodzi nie tylko o minimalizowanie wpływu człowieka na środowisko i naturalny krajobraz, ale również o zachowanie tradycji i dorobku kulturalnego czy optymalizowanie ruchu turystycznego. W ramach tej idei promowane są też wartościowe, ale mniej popularne regiony czy miejsca.

Ekoturystykę częściowo można powiązać z założeniami ruchu Leave No Trace (czyli podróżowanie bez pozostawiania śladów) oraz filozofią „zero waste”. Bardzo ważne jest przy tym świadome i rozsądne podróżowanie. Przykładowo, ekoturysta najpewniej nie wybierze się nad Morskie Oko w szczycie sezonu letniego, gdyż podczas planowania swoich działań bierze pod uwagę natężenie ruchu turystycznego pod względem naturalnej przepustowości danego miejsca. Co więcej, powinien również stać na straży odrębności kulturowej danych grup społecznych i nie przyczyniać się do komercjalizacji, lecz promocji odwiedzanych regionów. Ekoturystyka to ogromna szansa dla środowiska naturalnego, które obecnie jest coraz bardziej eksploatowane i zanieczyszczone przez działalność ludzi, a także szereg korzyści zarówno dla turystów, jak i gospodarzy poszczególnych miejsc.

Kim jest ekoturysta?

Ekoturysta to przede wszystkim człowiek świadomy, wrażliwy na piękno natury, otwarty na różnych ludzi, ich zwyczaje i inne kultury, a przede wszystkim szanujący otaczający go świat. Najczęściej fascynuje go kontakt z naturą, dogłębne poznawanie odwiedzanych miejsc pod względem zwyczajów, historii, tradycji. Być może rzadko odwiedza duże aglomeracje miejskie, za to bardzo chętnie wybierze się w góry, do parków narodowych, skansenów itp. Z przyjemnością skosztuje tradycyjnych wyrobów i z całą pewnością nie pozostawi w nieodpowiednich miejscach śmieci.

Jeśli jesteś ekoturystą lub bliska jest ci idea zrównoważonego podróżowania, zapewne szukasz bezpośredniego kontaktu z naturą, a najlepszą formą odpoczynku jest dla Ciebie podziwianie pięknych krajobrazów. W takim razie z pewnością zainteresują cię noclegi w pokojach z widokiem na Giewont. Hotel Eco Tatry Holiday & Spa to idealne miejsce, aby poznać, poczuć i doświadczyć wszystkimi zmysłami, czym jest Podhale i co ma do zaoferowania ekoturystom z różnych stron kraju i świata. Zapewniamy komfortowe i kompleksowe wyposażenie pokojów hotelowych, obsługę hotelową na najwyższym poziomie, smaczne dania regionalne w naszej restauracji, błogi odpoczynek w SPA, a przede wszystkim możliwość pobytu w jednym z najpiękniejszych i najbardziej unikalnych regionów Polski. Zapraszamy do Kościeliska koło Zakopanego.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *