Krzesanica – najwyższy szczyt Czerwonych Wierchów
Nawet osoby, które kochają i całkiem nieźle znają Tatry, bywają zaskoczone informacją, że Czerwone Wierchy wcale nie składają się tylko z trzech szczytów. Jest jeszcze czwarty, w dodatku najwyższy z nich. To Krzesanica, szczyt graniczny, oddzielający polską i słowacką część Tatr Zachodnich. Jeśli planujesz przyjazd na Podhale i szukasz inspiracji na ciekawe trasy, najlepiej tymi mniej uczęszczanymi szlakami, to już teraz ruszaj z nami właśnie na Krzesanicę.
Co trzeba wiedzieć o tym szczycie?
Krzesanica (2122 m n.p.m.) to jeden z czterech szczytów należących do masywu Czerwonych Wierchów. Leży w głównej grani Tatr Zachodnich, pomiędzy Małołączniakiem (2096 m n.p.m.) a Ciemniakiem (2096 m n.p.m.). Ze szczytu można podziwiać spektakularną panoramę Tatr Zachodnich i Wysokich, co przyciąga na Krzesanicę wielu turystów.
Ciekawostka:
Sama nazwa szczytu pochodzi od słowa „krzesany” i nawiązuje do stromo opadających ścian góry po jej północnej stronie.
Krzesanica słynie nie tylko z pięknych widoków, ale też unikalnej flory. W okresie od wiosny do lata na szczycie można natrafić na okazy chabru alpejskiego, lepnicy bezłodygowej czy szarotki alpejskiej. Z kolei jesienią masyw Czerwonych Wierchów, w tym oczywiście Krzesanica, przepięknie się przebarwiają, przybierając czerwono-brunatny kolor.
Jak wejść na Krzesanicę?
Krzesanica, choć stosunkowo wysoka, nie jest szczytem trudnym do zdobycia. Jedyne wyzwanie stanowi tutaj własna kondycja. Nie trzeba się natomiast obawiać żadnych istotnych trudności technicznych – dobre buty i odzież na zmianę, w tym kurtka przeciwdeszczowa, to wystarczające wyposażenie na taką wyprawę.
Najpopularniejsza trasa na Krzesanicę prowadzi z Zakopanego, przez Dolinę Kościeliską, Ciemniak i Małołączniak. Jest to bardzo widokowy szlak, dość wymagający kondycyjnie, natomiast śmiało do przejścia nawet dla osób o średnim doświadczeniu.
Z Doliny Kościeliskiej na szczyt Ciemniaka
Pierwszym etapem naszej wędrówki jest przejście przez Dolinę Kościeliską na szczyt Ciemniaka. Początkowo szlak jest łagodny i prowadzi wzdłuż strumienia Kościeliskiego Potoku. Następnie zaczyna się wznosić i prowadzi na szczyt Ciemniaka. Lekko z pewnością nie będzie – podejście jest dość mozolne.
Z Ciemniaka na Krzesanicę
Po krótkim odpoczynku na szczycie Ciemniaka udajemy się oznakowanym szlakiem granią na wschód, w końcu dochodząc na szczyt Krzesanicy. Przejście tego odcinka nie jest specjalnie wymagające z uwagi na brak istotnych przewyższeń, natomiast w pogodny dzień można liczyć na naprawdę wspaniałe widoki.
Po dojściu na Krzesanicę warto zrobić sobie dłuższą przerwę i skupić się na kontemplowaniu panoramy oraz tatrzańskiej przyrody. Jest to również świetny punkt fotograficzny. Ze szczytu można dostrzec Giewont, Kasprowy Wierch, a nawet Gerlach, czyli najwyższy szczyt Tatr.
Powrót do Doliny Kościeliskiej
Z Krzesanicy można kontynuować wędrówkę w kierunku wschodnim, mijając Małołączniak i schodząc do przełęczy Kondrackiej – to atrakcyjna opcja dla osób, które nie chcą wracać tą samą trasą.
Zapraszamy na pobyt w Hotelu Eco Tatry
Hotel Eco Tatry, jedyny hotel w Kościelisku, jest znakomitym punktem wypadowym do zwiedzania Tatr. Zaledwie 900 metrów dzieli nas od wejścia na szlak przez Dolinę Kościeliską, który otwiera mnóstwo możliwości w zakresie planowania nawet całodziennych wycieczek – na przykład na Krzesanicę. 200 metrów od hotelu biegnie Ścieżka nad Reglami, a 2,5 kilometra stąd znajduje się Siwa Polana, z której startuje szlak przez Dolinę Chochołowską.
Już teraz sprawdź aktualne pakiety pobytowe w Hotelu Eco Tatry i zarezerwuj sobie wspaniały czas na Podhalu, we dwoje lub z całą rodziną.
Zachęcamy również do lektury innych artykułów na naszym blogu, w których znajdziesz więcej inspiracji na wycieczki po Tatrach. Jeśli szukasz czegoś łatwego i mało wymagającego kondycyjnie, to co powiesz na spacer do Polany Huciskiej? Może Dolina Małej Łąki lub Dolina Białego?
Jeśli natomiast lubisz dreszczyk emocji, to koniecznie zaplanuj eksplorację jednej z tatrzańskich jaskiń – Mylnej lub Mroźnej.