Kończysty Wierch – jeden z najpiękniejszych szczytów Tatr Zachodnich
Tatry Zachodnie, choć nie tak spektakularne jak Tatry Wysokie, cieszą się szczególnym uznaniem wśród miłośników gór. Wynika to z ich niezaprzeczalnej urody, a przy tym stosunkowo łatwej dostępności. W Tatrach Zachodnich znajdziemy wiele bardzo atrakcyjnych szczytów, gwarantujących możliwość zachwycania się górskim krajobrazem. Do tych najpopularniejszych i tym samym najliczniej odwiedzanych zaliczymy Grześ, Rakoń i Wołowiec. Mniej znanym, za to wartym odwiedzenia szczytem, jest także Kończysty Wierch, na który zabieramy Cię w tym artykule.
Zacznijmy od geografii
Kończysty Wierch, znany również jako Kończysta nad Jarząbczą, to szczyt mierzący 2002 m n.p.m., geograficznie należący do pasma Tatr Zachodnich. Leży w głównej grani Tatr, pomiędzy Starorobociańskim Wierchem, oddzielonym przez Starorobociańską Przełęcz (1975 m), a Jarząbczym Wierchem, od którego oddziela go Jarząbcza Przełęcz (1954 m).
Warto wiedzieć, że Kończysty Wierch jest jednym z wielu szczytów granicznych, dzielonym przez Polskę i Słowację.
Szczyt jest dość charakterystyczny, z kopulastym wierzchołkiem. Jego nazwa występuje na mapach Tatr już od 1796 roku. To popularny kierunek wycieczek w Tatrach Zachodnich, stanowiący ciekawą alternatywę dla wspomnianych wcześniej szczytów Grzesia, Rakonia czy Wołowca. Trekking na Kończysty Wierch warto zaplanować w pogodny dzień, aby po wejściu na szczyt móc zachwycać się fantastycznymi widokami na Tatry Zachodnie i Wysokie.
Uwaga!
Kończysty Wierch przez Słowaków jest nazywany „Končistá”. Taką samą nazwę nosi inny szczyt, znajdujący się po słowackiej stronie Tatr Wysokich, co może prowadzić do pomyłek przy wyznaczaniu trasy przejścia. Radzimy zwrócić na to uwagę podczas planowania wycieczki.
Szlaki turystyczne na Kończysty Wierch
Kończysty Wierch może być zarówno celem wycieczki, jak i jednym z jej etapów. Na szczycie krzyżuje się bowiem kilka szlaków turystycznych:
- Szlak czerwony– poprowadzony główną granią Tatr Zachodnich od Wołowca przez Łopatę i Jarząbczy Wierch, aż na Kończysty Wierch, a dalej na Starorobociański Wierch i Liliowy Karb. Czas przejścia z Wołowca na Kończysty Wierch wynosi około 2 godziny i 15 minut, a z Kończystego Wierchu na Liliowy Karb – 1 godzinę i 15 minut.
- Szlak zielony– prowadzi z Trzydniowiańskiego Wierchu na Kończysty Wierch przez północną grań. Czas przejścia wynosi około 45 minut.
- Szlak żółty– odchodzi kilkadziesiąt metrów na wschód od wierzchołka Kończystego Wierchu, prowadząc na stronę słowacką przez Dolinę Zadnią Raczkową do Niżniej Łąki w Dolinie Wąskiej. Czas przejścia wynosi około 3 godziny i 15 minut.
Prawdopodobnie najpiękniejszą, a przy tym mało uczęszczaną trasą prowadzącą na Kończysty Wierch jest szlak zielony, czyli przez Trzydniowiański Wierch, który rozpoczyna się na Polanie Chochołowskiej – do polany dochodzimy Doliną Chochołowską od Siwej Polany.
Startując ze schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej podążamy czerwonym szlakiem przez Trzydniowiański Wierch (1758 m n.p.m.) – ten odcinek zajmie nam około dwóch godzin marszu. Po drodze mijamy Potok Jarząbczy i Wyżnią Polanę Jarząbczą, skąd możemy podziwiać widoki na Łopatę i Wołowiec.
Kolejny przystanek to Jarząbcze Szałasiska. Jest to o tyle interesujące miejsce, że właśnie tu kończy się „Szlak Papieski”, upamiętniający wędrówkę Karola Wojtyły (wówczas już Jana Pawła II), którą odbył w 1983 roku.
Po dojściu na Trzydniowiański Wierch pozwól sobie na chwilę kontemplacji widoków i tatrzańskiej przyrody. Ze szczytu możesz dostrzec Ornak, Kominiarski Wierch, Starorobociański Wierch, Jarząbczy Wierch, Wołowiec czy Grześ.
Dalej wędrówkę kontynuujemy już zielonym szlakiem przez północną grań Kończystego Wierchu. Po drodze mijamy Stawki Dudowe i zaczynamy bardziej strome podejście na sam szczyt – lekko nie jest, ale warto się trochę pomęczyć dla kolejnych zachwycających widoków.
Z Kończystego Wierchu można wrócić tą samą trasą przez Trzydniowiański Wierch lub wybrać inną opcję, na przykład zejść przez Krowi Żleb do Polany Trzydniówki – wszystko zależy od pogody, kondycji i czasu, jakim dysponujesz.
Znakomitym punktem wypadowym do eksploracji Tatr Zachodnich jest Hotel Eco Tatry w Kościelisku. Jeśli opisana tutaj wyprawa wydaje Ci się zbyt wymagająca, to skorzystaj z naszych innych propozycji i np. wybierz się na wycieczkę do pięknego i łatwo dostępnego Wodospadu Siklawica czy na przełęcz Przysłop Miętusi.
Po trekkingu zapraszamy do naszego SPA z jacuzzi, sauną fińską, sauną infrared i strefą relaksu, gdzie można się odprężyć i załagodzić dolegliwości mięśniowe.