Dolina Chochołowska krokusy – kiedy kwitną?

Dolina Chochołowska to obiektywnie jedna z 2-3 najpiękniejszych dolin w polskich Tatrach (o tytuł „naj” konkuruje z Doliną Kościeliską i Doliną Pięciu Stawów, przy czym ta druga jest znacznie trudniej dostępna). Tym, co szczególnie mocno przyciąga w ten region Tatr Zachodnich są słynne dywany krokusów, które stanowią prawdopodobnie najważniejszą wiosenną atrakcję Podhala. Od dawna obiecujesz sobie, że w końcu zobaczysz ten zjawiskowy spektakl, jaki funduje nam tatrzańska przyroda? W takim razie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy kwitną krokusy w Dolinie Chochołowskiej.

Nie musisz „wstrzelić się” w idealny moment

Od razu zacznijmy od dobrej informacji. Wbrew obiegowej opinii nie jest tak, że krokusy w Dolinie Chochołowskiej kwitną tylko w konkretnym, bardzo krótkim okresie. Nie musisz uważnie śledzić informacji zamieszczanych np. na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych Tatrzańskiego Parku Narodowego, a następnie gnać na Podhale, żeby nacieszyć oczy fantastycznym widokiem krokusowych dywanów.

Krokusy w Dolinie Chochołowskiej zazwyczaj kwitną w okresie od połowy marca do połowy kwietnia, jednak wskazanie dokładnego terminu jest bardzo trudne, ponieważ wszystko zależy tutaj od tego, jak surowa była zima w danym roku. Zmiany klimatu docierają również na Podhale, dlatego zdarzają się lata, kiedy to pierwsze krokusy zaczynają kwitnąć nawet już pod koniec lutego czy na początku marca.

Robiąc plany urlopowe możesz natomiast przyjąć, że najlepszym momentem na podziwianie fioletowych dywanów krokusów jest przełom marca i kwietnia, o ile oczywiście będą panować dodatnie temperatury w ciągu dnia i stopnieje śnieg.

Nasza rada:

Przyjazd na Podhale w tym okresie jest świetnym pomysłem również z punktu widzenia komfortu pobytu. Na przełomie marca i kwietnia, o ile nie przypadają wówczas święta Wielkiejnocy, pod Tatrami jest mniej turystów, co pozwala ze spokojem napawać oczy widokiem kwitnących krokusów.

Ostatecznie bez względu na to, kiedy uda Ci się zobaczyć dywany krokusów, możesz mieć pewność co do jednego: jest to jedna z najbardziej spektakularnych oznak wiosny w Tatrach.

Czy krokusy w Dolinie Chochołowskiej kwitną również w okresie majówki?

Majówka to ten okres w roku, kiedy pod Tatry ściągają prawdziwe tłumy turystów. Jednym z magnesów przyciągających na Podhale jest właśnie wizja zobaczenia kwitnących krokusów w Dolinie Chochołowskiej.

Na początku maja oczywiście nadal nie brakuje pięknych, fioletowych kwiatów porastających łąki w Dolinie Chochołowskiej (i nie tylko). Zdarza się nawet, że z powodu mroźnej i przedłużającej się zimy kwitnienie krokusów przypada właśnie na ten okres.

Pamiętajmy jednak o tym, że w czasie majówki podziwianie krokusowych dywanów bywa naprawdę utrudnione. Na parkingach i drogach dojazdowych do Doliny Chochołowskiej tworzą się spore korki, a tłum turystów powoduje, że można zapomnieć o idealnym zdjęciu z krokusami w tle.

Jeśli więc tylko masz taką możliwość, to z myślą o podziwianiu spektaklu kwitnienia krokusów w Dolinie Chochołowskiej, zaplanuj sobie wizytę pod Tatrami nieco wcześniej, najlepiej na początku kwietnia.

Połącz podziwianie tatrzańskiej przyrody z relaksem w hotelu SPA

Hotel Eco Tatry w Kościelisku to wspaniała baza wypadowa do zwiedzania Podhala, w szczególności największych i najpiękniejszych tatrzańskich dolin: Chochołowskiej i Kościeliskiej. Do parkingu, z którego startuje szlak do pierwszej z nich, dojedziesz z naszego hotelu w czasie około 5 minut. Dzięki temu możesz np. być w Dolinie Chochołowskiej bardzo wcześnie rano i przywitać dzień oszałamiającym widokiem krokusów na tle wschodzącego słońca.

Gdy już nacieszysz oczy tą unikalną scenerią, to resztę wyjazdu spędzisz w bardzo komfortowych wnętrzach naszego hotelu, mając również na wyciągnięcie ręki szereg innych atrakcji – w tym pobliskie Zakopane czy Dolinę Kościeliską, która wiosną także jest zachwycająco piękna.

Po spacerach tatrzańskimi dolinami przyda Ci się trochę relaksu, którego zaznasz w naszej strefie SPA z sauną fińską, sauną infrared, jacuzzi i leżakami. Możesz również skorzystać z sali rekreacyjnej z bilardem i piłkarzykami, a przyjemny wieczór np. we dwoje skończyć w lobby barze serwującym m.in. doskonałe koktajle.

Już teraz zapoznaj się z naszymi atrakcyjnymi pakietami pobytowymi dla dwojga i całych rodzin, również na okres kwitnienia krokusów w Dolinie Chochołowskiej. Rezerwacji możesz dokonać wygodnie online, mając przy tym gwarancję uzyskania najlepszej ceny.

Podobne wpisy