Dolina Białego: jedna z najbardziej malowniczych (i niedocenianych) dolin w polskich Tatrach

Większość osób odwiedzających Tatry słyszała o Dolinie Chochołowskiej, Dolinie Kościeliskiej czy Dolinie Małej Łąki. Są to „obowiązkowe” cele górskich wycieczek, szczególnie z dziećmi. Z drugiej jednak strony popularność tych dolin powoduje, że trudno tam o dobre warunki do kontemplowania tatrzańskiej przyrody i napawania się widokami – wszystko przez tłumy turystów.

Jeśli szukasz znacznie spokojniejszych i mniej zatłoczonych miejsc w Tatrach, które oferują malownicze krajobrazy, a przy tym nie są specjalnie wymagające kondycyjnie, to skorzystaj z naszej rekomendacji i podczas najbliższej wizyty w górach wybierz się do Doliny Białego.

Gdzie leży Dolina Białego?

Dolina Białego jest położona w Tatrach Zachodnich. Wejście do niej znajduje się w samym Zakopanem, nieopodal ulicy Piłsudskiego i kompleksu skoczni narciarskich. Do Doliny Białego można dojść również dłuższym szlakiem rozpoczynającym się przy dolnej stacji kolei na Kasprowy Wierch (najpierw Drogą Brata Alberta i dalej Ścieżką nad Reglami).

Dolina ciągnie się na wschód od Doliny Strążyskiej w kierunku północno-wschodnim. Jest stosunkowo krótka, natomiast bardzo urokliwa i atrakcyjna pod względem widokowym oraz przyrodniczym.

Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę Doliną Białego?

Wycieczka do Doliny Białego to super propozycja dla osób, które nie mają dobrego przygotowania kondycyjnego, sprzętu ani doświadczenia, by wybrać się na trudniejsze szlaki w Tatrach. Dolina jest bardzo łatwo dostępna, śmiało można ją zwiedzić również z młodszymi dziećmi, bez obaw o wymagające podejścia.

Oto kilka zalet Doliny Białego, które mogą Cię przekonać do urządzenia sobie takiej wycieczki:

  • To wyjątkowo łatwy szlak turystyczny– niewiele jest równie łatwych, a przy tym efektownych krajobrazowo szlaków, które są odpowiednie nawet dla osób mających duże zaległości kondycyjne czy problemy ortopedyczne. Jeśli ma to być Twoja pierwsza wizyta w Tatrach i nie do końca wiesz, czego możesz się spodziewać po swoim organizmie, to na dziewiczą wycieczkę radzimy wybrać waśnie Dolinę Białego.
  • Piękne widoki– szlak w przeważającej większości wiedzie lasem, zapewniając również ekspozycję na skaliste ściany czy niewielkie strumyki. Trasa jest niezwykle malownicza, dając możliwość podziwiania tatrzańskiej flory, a poza ścisłym sezonem także napawania się ujmującą ciszą.
  • Wodospad w Dolinie Białego– celem wycieczki przez Dolinę Białego jest znajdujący się na jej końcu wodospad. Nie jest może wyjątkowo spektakularny, natomiast stanowi sporą atrakcję zwłaszcza dla dzieci. Można przy nim odpocząć, orzeźwić się i zdecydować, czy kontynuujemy wycieczkę np. Ścieżką nad Reglami w kierunku Polany Strążyskiej, Sarniej Skały lub nawet Giewontu, czy może wracamy do Zakopanego.

Praktyczne informacje

Dolina Białego jest otwarta dla ruchu turystycznego przez cały rok. Szczególnie pięknie prezentuje się w okresie wczesnej jesieni oraz wiosną. Zimą trzeba się natomiast liczyć z utrudnieniami ze strony zalegającego śniegu i lodu. Z kolei po opadach deszczu szlak może być bardzo śliski i błotnisty, co trzeba uwzględnić w planie wycieczki.

Przejście Doliny Białego nie nastręcza większych trudności. Szlak jest bardzo bezpieczny, nie ma tam miejsc, które mogłyby stwarzać jakiekolwiek zagrożenie, natomiast zawsze warto mieć przy sobie ubranie na zmianę, termos z herbatą, coś do jedzenia, naładowany telefon oraz papierową mapę – tak na wszelki wypadek.

Przypominamy również o ogólnych zasadach obowiązujących na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, czyli o niezbaczaniu ze szlaku, nieniszczeniu przyrody (nie zrywamy kwiatków, nie łamiemy gałęzi drzew) oraz o niepozostawianiu po sobie żadnych śmieci. Turystyczny savoir-vivre wymaga również unikania głośnego zachowania.

Wycieczka do Doliny Białego może być jednym z bardziej atrakcyjnych elementów Twojego wyjazdu w Tatry. Szukając komfortowych noclegów blisko najważniejszych szlaków w polskich górach, zatrzymaj się w Hotelu Eco Tatry w Kościelisku, skąd masz np. bezpośrednie dojście do Doliny Kościeliskiej.

Już teraz sprawdź nasze korzystne pakiety pobytowe oraz zajrzyj do innego artykułu na blogu, w którym dzielimy się kilkoma bardzo fajnymi pomysłami na wycieczki z Kościeliska.

Podobne wpisy