Skąd się wzięła nazwa Kościelisko? Sprawdź!

Kościelisko, jedna z najpiękniejszych i przy okazji najspokojniejszych miejscowości na Podhalu, z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Odwiedzają ją przede wszystkim osoby spragnione bliskiego kontaktu z przyrodą, chcące napawać się zachwycającą panoramą Tatr, a jednocześnie zachować bliski kontakt z sąsiednim Zakopanem i mieć łatwy dostęp do największych atrakcji regionu. Jeśli Ty także planujesz pobyt w Kościelisku, do czego oczywiście gorąco zachęcamy, to na dobry początek dowiedz się o nim czegoś więcej. W naszym artykule wyjaśniamy, skąd się wzięła nazwa Kościelisko, a także zdradzamy kilka innych ciekawostek na temat tej miejscowości.

Najbardziej prawdopodobna wersja

Geneza nazwy „Kościelisko” nie jest do końca wyjaśniona. Istnieją różne teorie na ten temat, natomiast jedna z nich wydaje się być najbardziej prawdopodobna. Nazwa ta wywodzi się od słowa „kościół”, co mogło mieć związek z tym, że funkcjonująca ówcześnie, czyli w XIV wieku świątynia, stanowiła centralny punkt podhalańskiej osady.

To warto wiedzieć:

W dawnych wiekach teren Podhala był stosunkowo rzadko zaludniony, a wiele terenów pozostawało niezamieszkanych. Wówczas to właśnie kościoły i kaplice stanowiły ważne punkty orientacyjne, często dając początek nazwom miejscowości. Tak też prawdopodobnie powstała nazwa dzisiejszego Kościeliska.

Istnieje również teoria, że nazwa miejscowości może mieć związek z osadnictwem lub działalnością kościelną w tym rejonie Podhala.

Początki Kościeliska

Pierwsze kronikarskie wzmianki o miejscowości Kościelisko sięgają XIV wieku, jednak dokładna data założenia wsi nie jest znana.

Kościelisko, podobnie jak wiele innych podhalańskich miejscowości, rozwinęło się z osadnictwa pasterskiego i rolniczego. Według wiarygodnych źródeł historycznych już w XV wieku obszar ten był zamieszkiwany i wykorzystywany przez pasterzy dla potrzeb wypasu owiec.

Dziś Kościelisko łączy cechy wsi o tradycyjnym góralskim charakterze z wizerunkiem bardzo atrakcyjnej miejscowości turystycznej, przyciągając coraz więcej gości szukających interesującej, spokojniejszej alternatywy dla gwarnego Zakopanego.

Poznaj najważniejsze atrakcje Kościeliska

Kościelisko to idealny kierunek wyjazdów dla osób, które preferują wypoczynek w stylu slow tourism – nie spiesząc się, chcąc naładować baterie w bliskim kontakcie z naturą, nacieszyć oczy spektakularnymi widokami, a w miarę czasu i możliwości także pospacerować po tatrzańskich dolinach.

Ta piękna miejscowość ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Najważniejsze atrakcje Kościeliska to:

  1. Dolina Kościeliska– jedna z najstarszych i największych, a przy tym najłatwiej dostępnych dolin tatrzańskich, w której można zwiedzać jaskinie, podziwiać wąwozy i wodospady. Do Doliny Kościeliskiej dojdziesz prosto z Hotelu Eco Tatry, dlatego podczas pobytu w naszym hotelu warto zaplanować sobie aktywny dzień, po którym zregenerujesz się w naszej strefie SPA.
  2. Jaskinia Mroźna– to jedna z najbardziej znanych jaskiń w Dolinie Kościeliskiej, udostępniona dla ruchu turystycznego. Przejście jaskini gwarantuje sporo emocji!
  3. Zabytkowy kościółek w Witowie– będąc w Kościelisku warto wybrać się do sąsiedniego Witowa, gdzie znajdziesz przepiękny drewniany kościółek z XVIII wieku, który stanowi przykład typowej dla Podhala architektury sakralnej.
  4. Ornak– schronisko górskie na Ornaku znajduje się na terenie Kościeliska i jest popularnym punktem wypadowym w Tatry Zachodnie.
  5. Hala Stoły– czyli jedna z największych hal pasterskich na Podhalu, znajdująca się w Dolinie Kościeliskiej. Słynie z pięknych widoków na Giewont i Tatry Zachodnie.
  6. Szlaki narciarskie i rowerowe– Kościelisko to doskonały kierunek dla aktywnych turystów. W miejscowości znajdują się atrakcyjne trasy piesze, rowerowe, a także do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego.

Dodajmy, że bardzo blisko Kościeliska znajdują się też najlepsze w Polsce kompleksy basenowe zasilane wodą termalną. Jeśli więc planujesz termy z noclegiem, to serdecznie zapraszamy na pobyt w Hotelu Eco Tatry, który możesz wygodnie zarezerwować online, zachowując gwarancję najniższej ceny. Koniecznie sprawdź nasze korzystne pakiety pobytowe dla par i rodzin.

Podobne wpisy