Atrakcje w Tatrach – Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna to obiektywnie jedna z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej fascynujących jaskiń w Tatrach Zachodnich. Tym bardziej szkoda, że nie jest tak popularna jak chociażby Jaskinia Mroźna. Można to natomiast uznać za atut, jeśli nie lubisz tłumów i chcesz w spokoju zwiedzić tę wyjątkowo atrakcyjną, ale też wymagającą jaskinię. Zabieramy Cię na krótką wycieczkę do Jaskini Mylnej. Ruszamy?

Położenie Jaskini Mylnej

Jaskinia Mylna znajduje się w Dolinie Kościeliskiej, jednej z najbardziej malowniczych i popularnych dolin w polskich Tatrach. Do jaskini można dotrzeć popularnym szlakiem z Kir w kierunku Wąwozu Kraków.

Wejście do jaskini jest dobrze oznakowane i znajduje się na wysokości około 1090 metrów n.p.m. – przejście czerwonym szlakiem zajmuje około 20 minut. Jaskinia jest dostępna dla turystów przez cały rok, jednak ze względu na warunki atmosferyczne i bezpieczeństwo, najlepiej jest ją odwiedzać w miesiącach letnich oraz przy dobrej pogodzie.

To jest ważne:

Jeden z fragmentów szlaku do Jaskini Mylnej jest zabezpieczony łańcuchami i może stanowić wyzwanie dla mniejszych dzieci, zwłaszcza po opadach deszczu. Radzimy mieć to na uwadze.

Co warto wiedzieć o Jaskini Mylnej?

Jaskinia Mylna ma około 1300 metrów długości, co czyni ją jedną z większych jaskiń w zachodniej części Tatr. Korytarze jaskini tworzą skomplikowany labirynt, a ich eksploracja to prawdziwa gratka dla grotołazów czy turystów żądnych mocniejszych wrażeń.

Jaskinia składa się z trzech głównych części: Małej, Dużej oraz Przełazowej. Radzimy pamiętać, że korytarze są wąskie, kręte, a przejście niektórych fragmentów wymaga czołgania się.

To jest ważne:

W jaskini nie ma sztucznego oświetlenia, dlatego konieczne jest zabranie ze sobą latarki.

Jaskinia Mylna jest stosunkowo trudna do przejścia, na pewno w porównaniu z chociażby Jaskinią Mroźną, dlatego nie jest to raczej cel wycieczki z małymi dziećmi.

Ciekawostką jest również fakt, że w jaskini można się natknąć na nietoperze, w tym, nocka dużego, nocka rudego i gacka brunatnego.

Praktyczne wskazówki

Jeśli planujesz wycieczkę do Jaskini Mylnej, to wykorzystaj te praktyczne porady, dzięki którym zadbasz o swoje bezpieczeństwo:

  • Podczas wyprawy do Jaskini Mylnej trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Latarka z zapasowymi bateriami to must-have. Konieczne jest także odpowiednie obuwie trekkingowe i nieprzemakalne, ciepłe ubranie.
  • Zaleca się zwiedzanie jaskini w grupie i unikanie samotnych wypraw. Choć Jaskinia Mylna jest otwarta dla ruchu turystycznego, to jej przejście jest dość wymagające ze względu na trudny teren i ciemne, miejscami zawiłe korytarze.
  • Przed wyjściem do Jaskini Mylnej zawsze warto poinformować rodzinę, znajomych czy choćby obsługę hotelu o kierunku wycieczki.

Zapraszamy do Hotelu Eco Tatry

Hotel Eco Tatry to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania m.in. Doliny Kościeliskiej oraz Jaskini Mylnej. Nasz hotel znajduje się w odległości 2 minut jazdy samochodem od parkingu w Kirach, skąd startuje szlak Doliną.

Hotel Eco Tatry zapewnia bardzo dobre warunki pobytu gościom w każdym wieku. Zapraszamy zarówno pary, które mogą spędzić u nas romantyczny weekend we dwoje, jak i rodziny z dziećmi, które chcą pokazać pociechom piękno Tatr, lubią aktywny wypoczynek, a przy tym cenią sobie spokój, bliskość natury i fantastyczne widoki – to wszystko gwarantuje pobyt w Hotelu Eco Tatry, wyjątkowym hotelu pod Giewontem.

Hotel Eco Tatry w Kościelisku wyjątkowo sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, nie tylko za sprawą bardzo dogodnej lokalizacji, blisko najpiękniejszych szlaków w Tatrach. Po górskim trekkingu nasi goście mogą skorzystać z licznych atrakcji hotelowych, na czele ze strefą SPA z sauną fińską (suchą), sauną infrared, jacuzzi oraz wygodnymi leżaki do relaksu między seansami – to świetny sposób na regenerację po intensywnym wysiłku fizycznym.

Przygotowaliśmy również salę rekreacyjną wyposażoną w bilard i piłkarzyki. W ciągu dnia można odwiedzić lobby bar, gdzie serwujemy wyśmienite koktajle, aromatyczną kawę, herbatę oraz świeże domowe ciasto. Zapewniamy także bezpłatny parking, szybkie i darmowe Wi-Fi oraz windę. W hotelu istnieje możliwość płatności kartą, BLIK-iem oraz urządzeniem mobilnym.

Rezerwacji pobytu w Hotelu Eco Tatry możesz dokonać wygodnie i szybko online na naszej stronie internetowej. Zachęcamy również do sprawdzenia naszych atrakcyjnych pakietów pobytowych, w tym ofert specjalnych dla par oraz rodzin z dziećmi.

Zajrzyj też do innych artykułów na naszym blogu, z których dowiesz się m.in., gdzie iść w góry z dzieckiem, dlaczego warto wybrać się do Doliny Białego oraz skąd się wzięła nazwa Kościelisko.

Podobne wpisy