Atrakcje w Tatrach – Jaskinia Mroźna

Kontynuujemy nasz cykl artykułów, w których omawiamy najważniejsze atrakcje w Tatrach, szczególnie te rekomendowane rodzinom z dziećmi oraz mniej wprawionym turystom pieszym. Tym razem zabieramy Cię do Jaskini Mroźnej, czyli jednego z must see podczas wycieczki do Doliny Kościeliskiej. Dlaczego warto się tam wybrać? Czy przejście jaskini jest niebezpieczne? Co ze sobą zabrać i jak się przygotować? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

To warto wiedzieć o Jaskini Mroźnej

Jaskinia Mroźna jest zlokalizowana po wschodniej stronie Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. To jedna z najłatwiej dostępnych i tym samym najchętniej odwiedzanych jaskiń w polskich Tatrach.

Ciekawostka:

Jaskinię w 1934 roku odkryli Stefan Zwoliński i Jerzy Zahorski, jednak nie od razu została udostępniona turystom. Pierwsi zwiedzający mogli podziwiać zachwycające formacje jaskini  dopiero w latach 50. XX wieku.

Na przestrzeni lat, wraz z gwałtownym wzrostem ruchu turystycznego w Tatrach, jaskinia przeszła wiele modyfikacji – w tym najważniejszą, polegającą na instalacji oświetlenia. To jedna z nielicznych oświetlonych jaskiń w naszym kraju.

Atrakcje Jaskini Mroźnej – oto, dlaczego warto się do niej wybrać

Jaskinia Mroźna jest super propozycją wycieczkową dla osób, które chcą poczuć dreszczyk emocji podczas zwiedzania, nie ponosząc przy tym żadnego ryzyka. Eksplorowanie jaskini jest w pełni bezpieczne, odbywa się wyznaczonym i oświetlonym szlakiem, dlatego może to być wyprawa nawet dla rodziny z dziećmi.

Z uwagi na przepiękne formacje skalne, Jaskinia Mroźna oferuje połączenie przygody z edukacją geologiczną i przyrodniczą, co czyni ją jednym z najatrakcyjniejszych punktów w Tatrach.

To jest ważne:

Jaskinia ma długość 773 metrów, z czego około 500 metrów udostępniono dla ruchu turystycznego.

Jak się przygotować do eksplorowania Jaskini Mroźnej?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w jaskini jest bardzo zimno – panuje w niej stała temperatura wynosząca około 6 stopni Celsjusza (stąd też wzięła się jej nazwa). Radzimy zatem spakować do plecaka ciepłe ubrania, minimum bluzę polarową, a najlepiej cieplejszą kurtkę przeciwdeszczową (w jaskini jest mokro), aby zapewnić sobie względny komfort zwiedzania.

Aby dostać się do Jaskini Mroźnej trzeba najpierw przejść niezbyt długi, ale dość wymagający kondycyjnie czarny szlak w Dolinie Kościeliskiej (są drogowskazy). Radzimy mieć to na uwadze, jeśli w wycieczce mają wziąć udział małe dzieci czy osoby z różnymi dysfunkcjami ruchu.

Zwiedzanie Jaskini Mroźnej rozpoczyna się od sztucznego tunelu, który prowadzi do głównego korytarza jaskini. Trasa prowadzi przez kilka charakterystycznych miejsc, w tym Cmentarzysko Nacieków oraz Wielką Komorę, gdzie można podziwiać różnorodne formacje skalne. Cała wycieczka zajmuje zazwyczaj od 20 do 40 minut.

To jest ważne:

Jaskinia jest dostępna dla turystów od maja do października.

Zapraszamy na aktywny i komfortowy pobyt pod Tatrami

Wycieczka do Jaskini Mroźnej to oczywiście tylko jedna z wielu propozycji dla osób, które preferują aktywny wypoczynek, a niekoniecznie chcą lub mogą sobie pozwolić na trekking po wysokich górach.

Idealnym punktem wypadowym do organizowania sobie takich wycieczek jest Hotel Eco Tatry w Kościelisku, z którego bardzo szybko wyjdziesz na szlak do Doliny Kościeliskiej i dalej w kierunku Jaskini Mroźnej (nie musisz nawet uruchamiać samochodu).

Po górskim trekkingu zapraszamy naszych gości do skorzystania z atrakcji hotelu, przede wszystkim z udogodnień strefy SPA z sauną fińską (suchą), sauną infrared, jacuzzi oraz leżakami. Do dyspozycji jest także sala rekreacyjna z bilardem i piłkarzykami, lobby bar serwujący pyszne koktajle, kawę, herbatę czy domowe ciasto, bezpłatny parking, szybkie, darmowe Wi-Fi czy winda. W hotelu istnieje możliwość płatności kartą, BLIK-iem oraz urządzeniem mobilnym.

Rezerwacji pobytu w Hotelu Eco Tatry możesz wygodnie i szybko dokonać online na naszej stronie, zyskując dużą dostępność terminów oraz gwarancję najlepszej ceny. Sprawdź również atrakcyjne pakiety pobytowe, w tym dla dwojga i rodzin z dziećmi.

Na blogu dzielimy się również innymi pomysłami na spędzenie świetnego czasu pod Tatrami. Między innymi podpowiadamy, jak zaplanować romantyczny weekend w górach oraz wyjaśniamy, dlaczego warto zafundować sobie wyjazd na termy z noclegiem właśnie w region Podhala.  

Podobne wpisy