Atrakcje Tatr – Dolina Małej Łąki

Na naszym blogu co jakiś czas publikujemy rekomendacje dla gości, którzy planują spędzić wspaniały czas w Hotelu Eco Tatry i szukają pomysłów na aktywny wypoczynek – czy to we dwoje, czy z dziećmi. Podhale ma oczywiście wiele do zaoferowania i nikt nie będzie się tutaj nudzić, nawet osoby o nieco gorszej kondycji, które nie mogą sobie pozwolić na trekking po wysokich górach. Tym razem proponujemy niezbyt wymagający fizycznie, a bajeczny widokowo spacer do Doliny Małej Łąki, czyli jednej z największych atrakcji Tatr.

Kilka słów o Dolinie Małej Łąki

Dolina Małej Łąki jest położona w samym sercu Tatr Zachodnich i – pomimo jej stosunkowo niewielkiej powierzchni – stanowi jeden z klejnotów regionu, zwłaszcza z punktu widzenia turystów szukających zachwycających widoków, bliskości tatrzańskiej przyrody oraz względnego spokoju.

Dolina jest bardzo łatwo dostępna dla ruchu pieszego. Śmiało można się do niej wybrać z dziećmi czy ze sprawnymi fizycznie seniorami. Nie będzie to zbyt wymagający, za to naprawdę satysfakcjonujący spacer, który nawet początkującym turystom nie powinien zająć więcej niż 1,5 godziny w jedną stronę.

Ciekawostka:

Dolina Małej Łąki jest najmniejszą walną doliną w Tatrach (innymi przykładami takich dolin są Chochołowska i Kościeliska). Mierzy zaledwie 5,4 kilometra długości i zajmuje powierzchnię około 5,7 km2.

Atrakcje Doliny Małej Łąki

Istnieje wiele powodów, dla których warto zafundować sobie spacer Doliną Małej Łąki. Przede wszystkim jest to świetna zaprawa przed bardziej ambitnymi wycieczkami górskimi. W trakcie trekkingu można również cieszyć oczy fantastycznym widokiem na Giewont.

Do najważniejszych atrakcji Doliny Małej Łąki zaliczymy:

  • Wielką Polanę Małołącką– to centralny punkt Doliny Małej Łąki i główny cel wycieczki. Wielka Polana Małołącka stanowi pozostałość po dawnym jeziorze polodowcowym. Rozpościerają się z niej imponujące widoki na otaczające góry. To także świetne miejsce na piknik czy krótki odpoczynek na łonie natury. W przeszłości polanę wykorzystywano do wypasu owiec.
  • Wspaniałą tatrzańską przyrodę na wyciągnięcie ręki– dolina to punkt obowiązkowy na mapie zwiedzania Tatr każdej osoby, która uwielbia miejscową przyrodę. To tutaj można podziwiać np. niezwykle rzadką zarzyczkę górską. Wzdłuż doliny przepływa również Małołącki Potoku, przy którym przy odrobinie szczęścia można zaobserwować przedstawicieli tatrzańskiej fauny.
  • Coś dla fotografów– Dolina Małej Łąki bez wątpienia jest jedną z najbardziej fotogenicznych dolin w Tatrach, oferując wspaniałe możliwości uchwycenia piękna tatrzańskiej przyrody. Co ważne, dzięki łatwości szlaku, dolina jest dostępna dla ruchu pieszego praktycznie przez cały rok, a to pozwala robić piękne zdjęcia i wiosną, latem, jesienią czy nawet w środku zimy.
  • Bardzo łatwe szlaki turystyczne– do Doliny Małej Łąki można dojść różnymi szlakami. Najpopularniejszy jest żółty rozpoczynający się na wysokości Gronika tuż przy ulicy Strzelców Podhalańskich, idealny dla rodzin z dziećmi oraz początkujących turystów. Bardziej wymagający szlak wiedzie przez Hruby Regiel, zapewniając jeszcze piękniejsze widoki.

Zatrzymaj się w Hotelu Eco Tatry

Spacer Doliną Małej Łąki i zwiedzanie jej największych atrakcji to dość wymagająca wycieczka, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Warto więc zaplanować sobie po niej błogi wypoczynek w komfortowych warunkach, które swoim gościom zapewnia Hotel Eco Tatry – jedyny hotel w urokliwym Kościelisku.

Wielką zaletą naszego hotelu jest fakt, iż znajduje się on w odległości zaledwie około kilometra od wyjścia na szlak w kierunku Doliny Małej Łąki – jesteśmy zatem idealnym punktem wypadowym do zwiedzania tej części Tatr.

Rezerwacji pobytu w komfortowym, w pełni wyposażonym pokoju, na przykład rodzinnym apartamencie, wygodnie dokonasz na naszej stronie, zyskując gwarancję otrzymania najkorzystniejszej ceny oraz mając do wyboru najwięcej wolnych terminów. Koniecznie sprawdź też nasze atrakcyjne pakiety pobytowe.

Zostań na naszym blogu, na którym odkrywamy uroki Kościeliska, Podhala i najciekawsze atrakcje Tatr. Z innych artykułów dowiesz się m.in., gdzie iść w góry z dzieckiem, dlaczego warto odwiedzić Dolinę Białego oraz kiedy kwitną krokusy w Dolinie Chochołowskiej.

Podobne wpisy