Gdzie warto iść w Kościelisku? Oto gotowy plan dla aktywnych!

Gmina Kościelisko jest znana przede wszystkim z tego, że sąsiaduje z Zakopanem. Wiele osób odwiedziło ją pieszo przy okazji wizyty na Gubałówce oraz przejeżdżało przez nią w drodze do Chochołowa. Warto zatem wiedzieć, że sama miejscowość również ma sporo do zaoferowania, zwłaszcza osobom preferującym aktywny wypoczynek. Jeśli planujesz pobyt w Hotelu Eco Tatry i już zastanawiasz się, gdzie warto iść w Kościelisku czy to we dwoje, czy z całą rodziną, to skorzystaj z naszego gotowego planu.

Dolina Kościeliska

Trudno o większą atrakcję na terenie gminy Kościelisko. Dolina o tej samej nazwie jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Tatrach, a przy tym należy do tych najłatwiej dostępnych – spokojnie można się do niej wybrać z kilkuletnimi dziećmi.

Dolina Kościeliska jest położona w Tatrach Zachodnich i znajduje się częściowo na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W dolinie coś dla siebie znajdą nie tylko fani pięknych widoków, ale też mocniejszych wrażeń, które zapewni zwiedzenie kilku jaskiń – na przykład Mylnej czy Raptawickiej.

Ciekawostka jest fakt, że Dolina Kościeliska, mierząca 9 kilometrów, jest drugą najdłuższą doliną w polskich Tatrach, zaraz po Dolinie Chochołowskiej. Przejście jej w dwie strony zajmuje około 4-4,5 godziny spokojnym marszem.

Hala Stoły

To jedno z tych miejsc, które bardzo często rekomendujemy gościom naszego hotelu pytającym, gdzie warto iść w Kościelisku. Hala Stoły jest położona nad Doliną Kościeliską, na wysokości nieco ponad 1300 metrów nad poziomem morza i zajmuje powierzchnię około 36 hektarów.

Podejście na halę nie jest przesadnie wymagające, a naprawdę warto się tam wdrapać, aby podziwiać niezwykłe widoki – m.in. na Czerwone Wierchy, Hruby Regiel czy oczywiście Giewont.

Jaskinia Mylna

Wspomniana wcześniej Jaskinia Mylna jest jedną z najpiękniejszych jaskiń w polskich Tatrach, którą można zwiedzić przy okazji wędrówki Doliną Kościeliską. Jest to świetna atrakcja zwłaszcza dla dzieci, które mogą się poczuć niemal jak prawdziwi grotołazi.

Do jaskini można wejść od strony północnej na wysokości 1084 metrów nad poziomem morza, jak i od strony południowej (nieco wyżej). Poza tymi wejściami jaskinia ma również trzy otwory nazywane Oknami Pawlikowskiego.

Co ciekawe, łączna długość korytarzy jaskini wynosi ponad 1600 metrów. Warto przy tym podkreślić, że jaskinię zwiedza się bez przewodnika (pamiętajmy o latarkach – jest ciemno i bardzo zimno, więc przyda się też cieplejsza bluza), a turystom udostępniono około 300-metrową, bezpieczną trasę.

Uwaga!

Przejście jaskini momentami jest dość trudne i wymaga chodzenia na czworaka czy wręcz czołgania się – trzeba to uwzględnić planując wizytę w Jaskini Mylnej z dziećmi oraz osobami odczuwającymi lęk przed ciasnymi przestrzeniami.

Kościół p.w. św. Kazimierza Królewicza

Fanom zabytków, a przede wszystkim pięknej góralskiej architektury i stylu zakopiańskiego, gorąco polecamy wybrać się do kościoła p.w. św. Kazimierza Królewicza. Niewielka świątynia znajduje się przy ulicy Nędzy Kubińca 150 w Kościelisku.

Kościół nie jest bardzo stary, ponieważ został zbudowany na początku XX wieku (prace rozpoczęły się w roku 1908). Ważne jest natomiast to, że autorem projektu jest Eugeniusz Wesołowski, czyli uczeń samego Stanisława Ignacego Witkiewicza („Witkacego”).

Kościół to klasyczny przykład stylu zakopiańskiego, został zbudowany na planie krzyża i posiada strzelistą wieżę. Zachwycająco prezentuje się wnętrze świątyni, w którego tworzeniu udział brali zakopiańscy artyści. Szczególną uwagę warto zwrócić na witraże wykonane przez Stefana Matejkę, czyli kuzyna samego Jana Matejki.

Już te propozycje wystarczą, aby aktywnie spędzić kilka dni w Kościelisku i dobrze poznać tę spokojną, urokliwą miejscowość sąsiadującą z Zakopanem. Osobom planującym dłuższy pobyt polecamy również wycieczki rowerowe po okolicy (m.in. fantastyczną trasą do Doliny Chochołowskiej) oraz oczywiście dalsze wyprawy np. do Morskiego Oka czy na słowacką stronę Tatr.

Zajrzyj również do innych artykułów na blogu, z których dowiesz się m.in. jak przyjemnie spędzić weekend SPA w górach korzystając z uroków Kościeliska i udogodnień naszego hotelu, a także poznasz kilka argumentów za tym, aby planując pobyt w pensjonacie w Kościelisku jednak postawić na trzygwiazdkowy Hotel Eco Tatry.

Podobne wpisy