Atrakcje Tatr: Polana Huciska

Huciska nie jest może tak znaną polaną w Tatrach, jak chociażby Polana Chochołowska czy Rusinowa Polana, natomiast jeśli lubisz odwiedzać miejsca nieco mniej zatłoczone, znajdujące się trochę na uboczu tych głównych tatrzańskich szlaków, to zdecydowanie polecamy wybrać się na spacer właśnie do Polany Huciskiej. Zabieramy Cię do niej w kolejnym artykule w ramach naszego cyklu opisującego największe atrakcje Tatr, które są bardzo łatwo dostępne m.in. dla gości Hotelu Eco Tatry w Kościelisku. Zaczynajmy!

Gdzie leży Polana Huciska?

Polana Huciska to malownicza polana reglowa położona w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich, czyli jednym z najbardziej urokliwych zakątków polskich Tatr. Polana znajduje się na wysokości 980-1050 m n.p.m., po wschodniej stronie Chochołowskiego Potoku.

Polanę mogą kojarzyć osoby, które pokonały już szlak do Doliny Chochołowskiej korzystając z popularnej atrakcji, jaką jest kolejka „Rakoń”. Ta dowozi turystów właśnie na wysokość Polany Huciskiej, skąd rozpoczyna się nieco bardziej wymagająca część szlaku prowadzącego do Polany Chochołowskiej.

Polana Huciska jest popularnym miejscem odpoczynku przed dalszą wędrówką, natomiast można ją także traktować jako cel wycieczki. Nie jest tak oblegana przez turystów jak wspomniana wcześniej Polana Chochołowska, zapewniając wspaniałe widoki, bliskość przyrody, a wiosną także możliwość podziwiania kwitnących krokusów.

Intrygująca historia miejsca

Polana Huciska ma bogatą historię, której większość turystów mijających to miejsce w ogóle nie zna. W XVIII i XIX wieku działały tutaj kopalnia i huta, od których polana wzięła swoją nazwę. Wydobywano tu rudy żelaza. Ponadto polana była wykorzystywana do wypasu owiec.

15 lipca 1809 roku na polanie doszło do potyczki między strażą obywatelską a bandą zbójników, którzy ukrywali się w szałasach pasterskich. Podczas nocnej strzelaniny zginął wójt Witowa, Andrzej Siuty, a jeden ze zbójników został ranny.

Znajdujący się na polanie krzyż został postawiony w 1932 roku przez Andrzeja Wróbla z Cichego jako wotum rodzinne.

W 1936 roku Andrzej i Jan Bukowscy Kostusie z Ratułowa zbudowali na polanie prywatne schronisko, które przez kilka lat służyło jako stacja Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT) z 40 miejscami noclegowymi. Schronisko, jak i okoliczne szałasy, zostały spalone przez Niemców 4 stycznia 1945 roku.

Osoby odwiedzające Tatry od wielu lat mogą pamiętać, że jeszcze do 1997 roku na Polanie Huciska znajdował się parking dla samochodów. Decyzją właścicieli terenu, Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi, wjazd samochodów został ograniczony tylko do Siwej Polany.

To warto wiedzieć:

Polana Huciska jest ważnym punktem na mapie szlaków turystycznych w Tatrach Zachodnich. Z polany można wyruszyć m.in. szlakiem zielonym na Siwą Polanę i szlakiem zielonym do leśniczówki pod Zawiesistą.

Jak dostać się do Polany Huciskiej z Hotelu Eco Tatry?

Teoretycznie można dojść do tej polany pieszo prosto z naszego hotelu, natomiast wiemy, że większość gości preferuje dojazd własnym samochodem lub komunikacją zbiorową do parkingu przy Siwej Polanie, skąd startuje szlak do Doliny Chochołowskiej (słynącej m.in. z bajecznie kwitnących krokusów).

Z Siwej Polany do Polany Huciskiej dojdziemy łatwym, dobrze przygotowanym szlakiem w czasie około 40 minut. W pewnym momencie trzeba zboczyć ze szlaku do Doliny Chochołowskiej i dojść do celu naszej wycieczki, co pozwala uciec od tłumów turystów, odpocząć, zrobić sobie przyjemny piknik na łonie tatrzańskiej przyrody i wsłuchać w szum Chochołowskiego Potoku.

Wycieczka do Polany Huciskiej może być świetnym pomysłem na zwiedzanie Tatr z dzieckiem, które pozna i doceni piękno naszych gór, jednocześnie nie zrażając się do nich już na starcie (trasa nie jest wymagająca kondycyjnie, śmiało może ją przejść nawet przedszkolak). Polecamy!

Zajrzyj też do innych artykułów na naszym blogu, w których m.in. podpowiadamy, gdzie warto iść w Kościelisku oraz wyjaśniamy, czym należy się kierować przy wyborze hotelu w górach.

Na krótsze i dłuższe pobyty pod Tatrami zapraszamy do Hotelu Eco Tatry, jedynego hotelu w Kościelisku, który oferuje bardzo komfortowe pokoje, w tym z widokiem na Giewont, dostęp do strefy SPA oraz szereg innych udogodnień. Już teraz sprawdź aktualne pakiety pobytowe, również na rodzinne wakacje.

Podobne wpisy