Przygotowania do górskiej wspinaczki. Porady dla początkujących

Jeśli marzysz o lecie, spędzonym na górskich wspinaczkach, wybór naszego hotelu będzie strzałem w dziesiątkę! Usytuowany z dala od gwarnego centrum Zakopanego i zlokalizowany w przepięknej Dolinie Kościeliskiej, nasz obiekt hotelowy oferuje bliskie sąsiedztwo lasów oraz łąk Tatrzańskiego Parku Narodowego, stwarzającego niemal nieograniczone możliwości górskiej wspinaczki.

Brak bezpośredniej sąsiedzkiej zabudowy, gęste, sosnowe lasy, cisza oraz spokój sprawiają, że okolice naszego hotelu chętnie odwiedzają sarny i jelenie, które można dostrzec z okien hotelowych pokoi. Co więcej, blisko od nas do najpiękniejszych górskich szlaków, wijących się wśród sosnowych lasów, w tym Drogi pod Reglami, Doliny Kościeliskiej, Doliny Małej Łąki czy Doliny Chochołowskiej. Zanim jednak ruszysz na szlak, przeczytaj kilka naszych najważniejszych porad, o tym, jak przygotować się do górskiej wspinaczki.

Po pierwsze, nie przeceniaj swoich możliwości

Już na etapie wyboru szlaku i stopnia jego trudności, a także wytyczania trasy wędrówki, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: „jak trudny i jak długi dystans, w jakim czasie jestem w stanie pokonać?”. Podstawowym błędem niedoświadczonych piechurów jest bowiem przecenianie własnych możliwości i niemierzenie sił na zamiary. Zanim zatem postawisz pierwsze kroki na górskiej ścieżce oceń swój potencjał. Jeśli przez cały rok solidnie przygotowywałeś się do letnich wędrówek i regularnie wzmacniałeś swoją kondycję, możesz wybrać ambitniejsze szlaki. Jeśli jednak jesteś nieprzygotowany fizycznie oraz kondycyjnie, zdecyduj się na łagodne, widokowe, a nie wyczynowe trasy, z których będziesz mógł obserwować przepiękne tatrzańskie pejzaże.

Po drugie, trzymaj się szlaku

Co niemniej ważne, wszyscy, a zwłaszcza początkujący piechurzy, planujący wakacje w górach, powinni trzymać się szlaku i pod żadnym pozorem z niego nie zbaczać. Obmyślając trasę zweryfikuj nie tylko stopień jej trudności, lecz również sprawdź, jak jest długa i ile czasu potrzeba do jej przejścia. Dobre przygotowanie to podstawa: przestudiuj mapy, zapoznaj się z opisami szlaków na górskich portalach internetowych, sprawdź prognozę pogodę na dany dzień i zgodnie z nią wyposaż swój plecak. Popijając kawę na tarasie jednego z naszych bogato wyposażonych pokoi w hotelu z widokiem na Giewont warto także zapoznać się z rozmieszczeniem schronisk. W trakcie wędrówki zaś nie poruszaj się poza wyznaczanymi szlakami.

Po trzecie, skompletuj odpowiednią garderobę

Przygotowania do wspinaczki górskiej najlepiej jednak zacząć jeszcze w domu, od skompletowania odpowiedniej garderoby. Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, na tatrzański szlak najlepiej ubrać się na tak zwaną „cebulkę”, czyli w kilka warstw, które będzie można ściągać lub zakładać w zależności od pogody. Szykując się na górski szlak zaopatrz sięzatem przede wszystkim w:

  • oddychający podkoszulek,
  • bluzę z kapturem,
  • polar,
  • kurtkę chroniącą przed deszczem i wiatrem,
  • turystyczne spodnie z odpinanymi nogawkami.
  • wygodne, stabilne buty sięgające ponad kostkę z grubą podeszwą.

Warto także pamiętać, aby nigdy nie wybierać się na górską wspinaczkę samemu. Druga osoba bowiem jest gwarantem twojego bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia życia. Udzieli ci pierwszej pomocy lub, jeśli będzie trzeba, sprowadzi ratowników.

Będąc tak przygotowanym, możesz śmiało ruszać z naszego hotelu prosto na tatrzańskie szlaki!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *