śniadanie do łóżka

5 cech dobrego hotelu

Kiedy wybieramy hotel na urlopowy lub weekendowy wypoczynek, podstawowym kryterium jest oczywiście lokalizacja. Atrakcyjna miejscowość, którą chcemy poznać lub takie miejsce, które już dobrze znamy i cenimy na tyle mocno, że nigdy nam się nie znudzi. Przy każdym wyjeździe, także służbowym, ważne są cechy hotelu. Komfortowo wyposażone pokoje, profesjonalna i sympatyczna obsługa, restauracja, w której zjemy coś dobrego, powinny być standardem.

Cechy dobrego hotelu, a kwestia liczby gwiazdek w standardzie i udogodnieniach

Kiedy rozglądamy się za hotelem, który będziemy chcieli odwiedzić podczas krajowej lub zagranicznej podróży, w wielu materiałach docieramy do wzmianek o ilości gwiazdek, których zadaniem ma być informowanie podróżnych o standardzie obiektów. Tak, system kategoryzacji hoteli rzeczywiście funkcjonuje w większości państw, ale wcale nie jest uniwersalny. W Polsce wymagania dotyczące hotelowych gwiazdek znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z roku 2011, a hotelowe gwiazdki przydziela Marszałek Województwa przy pomocy właściwej komisji. Jednak przy wyborze hotelu zwracamy uwagę na znacznie więcej niż wymagania z Rozporządzenia (lub innych dokumentów w innych krajach). Dla jednych wyjątkowo atrakcyjny będzie klimatyczny hotel w Tatrach, dla innych potężny obiekt.

Hotelowe standardy i nasze osobiste wrażenia

O konkretnych hotelowych standardach i udogodnieniach przeczytamy we wspomnianych wymaganiach. Przykład: dwuosobowy pokój hotelu 3-gwiazdkowym musi mieć min. 14 m2 powierzchni. Standardy dotyczą też wyposażenia pokoi, łazienek, kwestii sprzątania itd. Trzeba przy tym dodać, że w praktyce zawsze oceniamy hotel według naszych osobistych wrażeń. Jeśli chodzi o komfort, nie chodzi wyłącznie o wskazane w wymaganiach wyposażenie, ale też wystrój wnętrz. Pokój ma nam się po prostu podobać! Hotel górski w Tatrach w atrakcyjnej lokalizacji ocenimy też ze względu na widok. Obsługa hotelowa musi być profesjonalna i sympatyczna, chcemy spędzać czas z ludźmi profesjonalnymi, potrafiącymi pomóc, doradzić, czasem też zamienić kilka zdań lub porozmawiać w miłej atmosferze. A jeśli chodzi o restaurację, w każdej hotelowej restauracji chcemy zjeść smacznie, zdrowo i do syta. Dobry hotel to dobra restauracja wykorzystująca zdrowe, lokalne produkty, ale oferująca nie tylko tradycyjne dania, bo nie wszyscy muszą je uwielbiać. W dobrej restauracji każdy znajdzie coś dla siebie.

Podobne wpisy