hotel

Polskie hotele w górach kiedyś i dziś. Co się zmieniło na przestrzeni lat?

Współcześnie działa bardzo wiele różnorodnych obiektów noclegowych w polskich górach. Czy dawniej oferta była równie urozmaicona? Jak wyglądały obiekty noclegowe na Podhalu w przeszłości? Co się zmieniło na przestrzeni wieków? Dowiesz się tego, czytając nasz wpis.

Rozwój hotelarstwa w górach. Krótka historia

Schroniska górskie zaczęły powstawać pod koniec XIX i początkiem XX w. Pierwszy tego typu obiekt wybudowany został w 1806 r. z okazji pobytu na Babiej Górze arcyksięcia Józefa Habsburga. W 1836 r. Edward Homolacs wystawił nieopodal Morskiego Oka budynek z drewna, który był wyposażony w kuchni. Nad Morskim Okiem powstało też pierwsze trwałe schronisko Towarzystwa Tatrzańskiego (1874 r.).

W okresie międzywojennym powstało wiele rozmaitych obiektów noclegowych, również w górach. Szczególną aktywnością w budowie schronisk wykazywało Polskie Towarzystwo Krajoznawcze (PTK). Liczne pensjonaty oraz nieduże hotele powstawały w Zakopanem, Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Krynicy. Były to obiekty drewniane, nieogrzewane. Najbardziej okazałe zwykle były domy zdrojowe, w których oprócz miejsc noclegowych znajdowały się również gabinety lekarskie i zabiegowe, restauracje, kawiarnie. W związku z rozwojem turystyki górskiej powstawało coraz więcej schronisk i domów wycieczkowych.

Wiek XX to czas, kiedy turystów w górach było coraz więcej. Turystą określany był ktoś, kto podróżuje dla przyjemności, nie dla zarobku, chce poznawać świat i stawia pewne wymagania obiektom noclegowym. Oferta hotelarska musiała się nieco zmienić, aby spełnić oczekiwania potencjalnych klientów. W tym też czasie pojawia się konkurencja dla hoteli w postaci kwater prywatnych. W XX w. góry stają się coraz bardziej modne wśród turystów. To z tego okresu pochodzi najwięcej schronisk, w tym nie tylko górskich, ale i wysokogórskich. Coraz bardziej popularne stają się też gospodarstwa agroturystyczne zapewniające wypoczynek w pobliżu natury za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Hotele w górach dzisiaj: urozmaicona oferta, wysoki standard

Współcześnie turystyka należy do jednego z najdynamiczniej rozwijających się sektorów w gospodarce. Podhale to jedno z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych naszego kraju — zarówno latem, jak i zimą. Zakopanem zachwyceni są nie tylko Polacy, ale i zagraniczni goście. Ma to swoje odzwierciedlenie w niezwykle rozbudowanej i urozmaiconej infrastrukturze turystycznej. Hoteli i obiektów noclegowych jest obecnie w górach wiele. Nawet w najmniejszej i najbardziej odległej wiosce można znaleźć miejsce, w którym można się zatrzymać. Spełniane są różne oczekiwania turystów. Bez względu na to, czy oczekujesz luksusu, czy też preferujesz niskobudżetowe podróżowanie, czy lubisz aktywnie wypoczywać, czy raczej przyjeżdżasz w góry wyłącznie dla relaksu — znajdziesz tutaj odpowiedni obiekt.

Doskonałym tego przykładem jest nasz Hotel Eco Tatry Holiday & Spa. Jest to obiekt położony w samym sercu polskich Tatr — w Kościelisku. Można tutaj obcować z niesamowitą przyrodą, a jednocześnie zrelaksować się w naszych komfortowych pokojach. Zapewniamy smaczną, regionalną kuchnię oraz strefę SPA, w której można skorzystać z zabiegów dla ciała i zmysłów. Jesteśmy dumni z tego, że udało nam się stworzyć ekologiczny hotel, którego działalność jest przyjazna środowisku naturalnemu. W obliczu postępującej degradacji otaczającej nas przyrody ten aspekt jest dla nas szczególnie ważny.

Jeśli lubisz góry, chcesz wypoczywać w spokoju i w otoczeniu pięknej przyrody, Hotel Eco Tatry to miejsce idealne dla Ciebie. Zapraszamy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *