Dolina Kościeliska – kiedy najlepiej ją odwiedzić? Podpowiadamy!

Spośród wielu tatrzańskich perełek to właśnie Dolina Kościeliska należy do tych najchętniej odwiedzanych przez turystów. Jest nie tylko zachwycająco piękna, ale też łatwo dostępna – wcale nie trzeba mieć super kondycji, by przejść całą dolinę, a nawet „zaliczyć” jej wielkie atrakcje, czyli jaskinie udostępnione dla ruchu pieszego. Wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej odwiedzić Dolinę Kościeliską. Jest to również standardowe pytanie gości Hotelu Eco Tatry, dlatego postanowiliśmy na nie odpowiedzieć w formie artykułu. Zapraszamy do lektury.

Co warto wiedzieć o Dolinie Kościeliskiej?

Dolina Kościeliska to druga co do wielkości dolina polskich Tatr, zaraz po Dolinie Chochołowskiej. Mierzy około 9 kilometrów długości. Powszechnie uważa się ją za jedną z najpiękniejszych dolin w Europie, a na taką opinię wpływają przede wszystkim niezwykle atrakcyjne formacje skalne, które można podziwiać w trakcie przejścia przez dolinę. Do tego dochodzą liczne wąwozy i wspomniane już jaskinie.

Dolina Kościeliska jest bardzo łatwo dostępna. Można się do niej dostać np. bezpośrednio z Kościeliska lub po wcześniejszym dojechaniu samochodem do Kir. Przy wejściu na szlak jest dużo miejsc parkingowych (dodatkowo płatnych).

Dolinę śmiało można polecić na nieco bardziej wymagający spacer, który spokojnym tempem zajmuje około 2-2,5 godziny. Jest to bardzo dobry wybór na rozgrzewkę przed zdobywaniem tatrzańskich szczytów. Przejście doliny można również polecić rodzinom z dziećmi, a nawet seniorom.

Oto kilka najważniejszych ciekawostek o Dolinie Kościeliskiej, które mogą Cię przekonać do jej przejścia przy okazji pobytu na Podhalu:

  • Dolina Kościeliska to największe w polskich Tatrach skupisko jaskiń– doliczono się ich około 200. Szczególnie atrakcyjne do zwiedzania są jaskinie Mroźna, Mylna, Raptawicka i Obłazkowa. Nad Wąwozem Kraków dostępny jest również skalny korytarz nazywany Smoczą Jamą.
  • Hala od XVI wieku była wykorzystywana do wypasania owiec.
  • Przez wieki w dolinie wydobywano srebro, miedź, a w końcu także rudy żelaza. Jeszcze do połowy XIX wieku na polanie Stare Kościelisko działała kuźnica.
  • Swego czasu Dolina Kościeliska była jednym z najniebezpieczniejszych zakątków w Tatrach. To przez nią przebiegał szlak handlowy do Liptowa, co wykorzystywały bandy zbójników napadające na kupców. Istnieją liczne pamiątki po tamtych czasach, jak nazwy okolicznych formacji, w tym Zbójeckie Turnie czy Zbójeckie Okna, a także Kapliczka Zbójecka na polanie Stare Kościelisko.

Kiedy najlepiej odwiedzić Dolinę Kościeliską?

Tutaj nie będziemy się silić na oryginalność, ponieważ naszym zdaniem Dolina Kościeliska jest atrakcją całoroczną, która może zachwycić o każdej porze roku.

Wiosna

Wczesną wiosną, zwykle już na przełomie marca i kwietnia, w Dolinie Kościeliskiej pojawiają się słynne tatrzańskie krokusy. Jeśli chcesz je zobaczyć bez konieczności przeciskania się w tłumie turystów, to wybierz się właśnie do tej doliny, która w tym okresie jest mniej oblegana niż Dolina Chochołowska.

Lato

Latem Dolina Kościeliska jest najłatwiej dostępna z uwagi na łagodny, dobrze utrzymany szlak, na którym nie ma żadnych szczególnie trudnych odcinków. Jest to także idealna pora roku na to, aby zwiedzić znajdujące się w dolinie jaskinie.

Jesień

Jesienią Dolina Kościeliska jest chyba najbardziej malownicza. Zachwyca kolorami, widokami na przebarwione na rudo szczyty Tatr Zachodnich, zapachem wrzosów i niezwykłym spokojem. Jeśli możesz sobie pozwolić na jesienny wypad pod Tatry, to koniecznie znajdź czas na spacer po Dolinie Kościeliskiej – tym razem bez tłumów turystów, co samo w sobie jest dużą atrakcją.

Zima

Dolina Kościeliska to jedno z nielicznych miejsc w polskich Tatrach, do którego można się wybrać zimą bez doświadczenia taternickiego i specjalistycznego sprzętu – warunkiem jest oczywiście brak zagrożenia lawinowego (warto śledzić komunikaty TOPR i TPN). Zimą Dolina Kościeliska to wspaniałe miejsce na spacer połączony z podziwianiem zimowego oblicza Tatr, a nawet na uprawianie narciarstwa biegowego.

Dolina Kościeliska to największa, ale niejedyna atrakcja Kościeliska. Podczas pobytu w Hotelu Eco Tatry warto odwiedzić także inne piękne miejsca w okolicy, a gotowymi propozycjami dzielimy się w osobnym artykule na naszym blogu.

Podobne wpisy