Jaskinie w Tatrach udostępnione do zwiedzania
Czy wiesz, że w polskich Tatrach znajdują się aż 864 jaskinie? Ich łączna długość przekracza 134 kilometry. Zdecydowana większość jaskiń jest zlokalizowana w Tatrach Zachodnich, przy czym do zwiedzania udostępniono zaledwie sześć. Co ciekawe, aż pięć z nich znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. To bardzo dobra informacja dla gości Hotelu Eco Tatry, którzy dzięki korzystnej lokalizacji naszego obiektu mają łatwy dostęp do jaskiń, mogąc je zwiedzić podczas pobytu w Kościelisku. Zapraszamy na krótki przewodnik po jaskiniach w Tatrach udostępnionych dla ruchu turystycznego.
Jaskinia Mroźna
Jaskinia Mroźna jest położona po wschodniej stronie Doliny Kościeliskiej. Wejście do niej znajduje się na wysokości 1100 m n.p.m. (wyjście na 1112 m n.p.m.). Jaskinia ta ma długość 773 m i stanowi jeden korytarz utworzony przez wody podziemne Kościeliskiego Potoku.
Jaskinia Mroźna została odkryta w 1934 roku, a dla ruchu turystycznego udostępniono ją w latach 50. XX wieku. Nazwa jaskini nawiązuje do panującej w niej stałej, bardzo niskiej temperatury około 6°C.
Zwiedzanie Jaskini Mroźnej możliwe jest od 26 kwietnia do 30 października. Przejście zajmuje około 40 minut. Wstęp jest płatny.
Więcej o Jaskini Mroźnej przeczytasz w osobnym artykule na naszym blogu.
Jaskinia Mylna
Jaskinia Mylna znajduje się w masywie Raptawickiej Turni w Dolinie Kościeliskiej. Prowadzą do niej dwa wejścia: jedno na wysokości 1098 m n.p.m., drugie na 1084 m n.p.m. Sumaryczna długość korytarzy jaskini wynosi 1630 m, przy czym dla ruchu turystycznego udostępniono „tylko” około 300 m.
Jaskinia została odkryta w 1885 roku przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego. Można ją zwiedzać bez przewodnika, natomiast należy koniecznie zabrać latarkę – nie ma w niej sztucznego oświetlenia. Sama nazwa jaskini również nie jest przypadkowa – naprawdę można się w niej zgubić!
O Jaskini Mylnej czytaj też w osobnym artykule na blogu.
Jaskinia Obłazkowa
Jaskinia Obłazkowa znajduje się u podnóża Raptawickiej Turni, nad korytem Kościeliskiego Potoku i jest położona na wysokości 1096 m n.p.m. Jej łączna długość to 214 m.
Pierwszy opis jaskini został sporządzony przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego, co miało miejsce w 1887 roku. Jaskinia jest udostępniona dla całorocznego ruchu turystycznego. Można ją zwiedzać bez przewodnika, natomiast znów podkreślamy konieczność posiadania własnego źródła światła.
Tuż za wejściem do jaskini znajduje się główna komora, nazywana Wstępną, z której ciasnym korytarzem dochodzimy do rozwidlenia. Główna ścieżka prowadzi do Przekopu i dalej do Komory Końcowej – aby dostać się do tej ostatniej, trzeba się przeczołgać przez wąskie przejście.
Jaskinia Raptawicka
Jaskinia Raptawicka to kolejna jaskinia znajdująca się w Dolinie Kościeliskiej, dokładnie w masywie Raptawickiej Turni. Otwór wejściowy jest położony na wysokości 1146 m n.p.m. i prowadzi do niego czarny szlak turystyczny. Całkowita długość jaskini to 560 m.
Jaskinia Raptawicka po raz pierwszy została opisana przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego w 1887 roku. Jest udostępniona dla ruchu turystycznego i można ją zwiedzać bez przewodnika przez cały rok.
Główna komora jaskini ma wymiary 10 na 40 metrów. Prowadzą z niej korytarze do kolejnych komór, w tym Sali pod Zwaliskiem i Dolnej Komory – ta druga jest największą salą Jaskini Raptawickiej.
Smocza Jama
Smocza Jama to jaskinia położona w Wąwozie Kraków w Dolinie Kościeliskiej. Wejście do niej znajduje się na wysokości 1100 m n.p.m., a wyjście na 1120 m n.p.m. Jaskinia ma długość 44 m i prowadzi przez nią żółty szlak turystyczny z Polany Pisanej.
Pierwsze wzmianki o jaskini pochodzą z 1876 roku. Została udostępniona dla turystów przez cały rok, natomiast trzeba pamiętać, że w okresie zimowym szlak może być oblodzony (część trasy jest ubezpieczona łańcuchami). Aby zwiedzić jaskinię, konieczne jest posiadanie własnej latarki.
Jaskinia Dziura
Jaskinia Dziura to jedyna w tym zestawieniu jaskinia położona poza Doliną Kościeliską. Znajduje się w Dolinie ku Dziurze, u stóp Ściany nad Dziurą w grzbiecie Spaleńca. Do jaskini wchodzimy na wysokości 1002 m n.p.m. Jej całkowita długość wynosi 175 m.
Wybierając się do Jaskini Dziura trzeba zabrać ze sobą ciepłe ubrania – temperatura waha się od -6°C zimą do 4°C na początku jesieni. Zwiedzanie jest możliwe bez przewodnika, oczywiście mając własną latarkę.
Zwiedzanie jaskiń w Tatrach to znakomity pomysł na urozmaicenie pobytu na Podhalu i interesujący przerywnik np. podczas spaceru Doliną Kościeliską. Może to być także forma odpoczynku po intensywnym trekkingu na bardziej wymagających górskich trasach.
Do większości z wymienionych jaskiń masz bardzo łatwy dostęp z Hotelu Eco Tatry w Kościelisku. Już teraz sprawdź nasze aktualne pakiety pobytowe i spędź aktywny urlop w górach, z pięknym widokiem na Giewont i dostępem do szeregu udogodnień, w tym strefy SPA.