Atrakcje w Tatrach – Cudakowa Polana

Jeśli lubisz wędrować po Tatrach tymi nieco mniej utartymi szlakami, z dala od turystycznego zgiełku, szukając miejsc, w których w spokoju można napawać się unikalnym pięknem tatrzańskiej przyrody, to mamy idealną propozycję dla Ciebie. Przy okazji najbliższego pobytu na Podhalu koniecznie zaplanuj sobie spacer do Cudakowej Polany. Choć w sezonie turystycznym mijają ją masy piechurów, to stosunkowo niewielu się na niej zatrzymuje, pędząc do tych bardziej znanych punktów w Dolinie Kościeliskiej. Skorzystaj z naszej rekomendacji i pozwól sobie na nieco dłuższy przystanek na Cudakowej Polanie.

Gdzie znajduje się Cudakowa Polana?

Cudakowa Polana jest położona w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich i znajduje się na wysokości 952 m n.p.m. Dojdziesz do niej w czasie około 20 minut prosto z Kir (od wylotu doliny) po pokonaniu zaledwie 1,3 km. Jest to mało wymagający kondycyjnie szlak, dobry zarówno dla początkujących turystów górskich, jak i dla rodzin z dziećmi czy seniorów.

Cudakowa Polana znajduje się za Wyżnią Kirą Miętusią oraz mostkiem na Kościeliskim Potoku. Środkiem polany biegnie droga, a od wschodu przecina ją urokliwy potok otoczony tatrzańskim lasem. Po zachodniej stronie polany zauważysz Zadnią Kopkę.

Cudakowa Polana znajduje się tak blisko wejścia na szlak poprowadzony Doliną Kościeliską, że wielu turystów po prostu ją mija, nie planując na niej choćby krótkiego postoju. Warto wykorzystać ten fakt, aby nacieszyć oczy zachwycającymi widokami i zasmakować chwili spokoju w jednym z najbardziej obleganych miejsc w polskich Tatrach, jakim jest Dolina Kościeliska.

Historia miejsca

Jeszcze w 1955 roku Cudakowa Polana zajmowała powierzchnię około 2,5 ha i wraz z Wyżnią Kirą Miętusią stanowiła część Hali Miętusiej. Po włączeniu tego obszaru do Tatrzańskiego Parku Narodowego zaprzestano wypasu owiec i koszenia, a polana zaczęła naturalnie zarastać. To spowodowało zmniejszenie jej powierzchni aż o ponad 22%.

Chcąc przeciwdziałać dalszemu zarastaniu, już w latach 80. XX wieku wprowadzono wypas kulturowy, co pozwoliło ograniczyć rozrost lasu na terenie polany i tym samym przywrócić jej urokliwy charakter. Dziś jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Dolinie Kościeliskiej.

Szlaki turystyczne z Cudakowej Polany

Cudakowa Polana rzadko jest docelowym miejscem wędrówki. Po krótkim odpoczynku warto wybrać się dalej, urządzając sobie nawet całodzienną wycieczkę. Przez polanę przebiega kilka popularnych szlaków:

  • Zielony– wiedzie z Kir, przez Dolinę Kościeliską, aż do schroniska na Hali Ornak. Przejście z Cudakowej Polany do schroniska zajmuje około 1 godzinę i 15 minut.  
  • Czarny – wiedzie Ścieżką nad Reglami z Przysłopu Miętusiegodo Doliny Kościeliskiej. Z Cudakowej Polany na Przysłop Miętusi można przejść w czasie około 40-50 minut, a na Niżnią Kominiarską Polanę w czasie około 40 minut.  
  • Czerwony – ten wymagający i długi szlak prowadzi przez Adamicę, polanę Upłaz i Chudą Przełączkę na Ciemniak (Czerwone Wierchy). Jest to propozycja wycieczki dla wytrzymałych turystów. Czas przejścia z Cudakowej Polany na Ciemniak wynosi około 3,5 godziny.

Wybierz się na Cudakową Polanę prosto z Hotelu Eco Tatry w Kościelisku

Znakomitym punktem wypadowym do odwiedzenia Cudakowej Polany, Doliny Kościeliskiej i wielu innych pięknych miejsc w Tatrach polskich i słowackich jest Hotel Eco Tatry. Nasz trzygwiazdkowy, kameralny obiekt znajduje się w odległości spaceru (około 20 minut) od wejścia na szlak w Kirach.

Pobyt w Hotelu Eco Tatry to doskonała propozycja dla aktywnych turystów, zarówno par, jak i rodzin z dziećmi. Korzystne położenie hotelu, bliskość dziewiczej przyrody, cisza, spokój, fantastyczne widoki, w tym na Giewont, a do tego strefa SPA z jacuzzi, sauną fińską, sauną infrared czy leżakami do wypoczynku między seansami w saunie – to wszystko gwarantuje dogłębny wypoczynek w jednym z najbardziej urokliwych miejsc pod Tatrami.

Aktualne pakiety w Hotelu Eco Tatry znajdziesz na naszej stronie internetowej, na której możesz wygodnie zarezerwować pobyt, gwarantując sobie najkorzystniejszą cenę.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów na blogu, w których przybliżamy kolejne mniej i bardziej znane atrakcje w polskich Tatrach. Zainspiruj się do odwiedzenia pięknej Polany Huciskiej, tajemniczej i ekscytującej Jaskini Mylnej czy bajecznego wodospadu Siklawica.

Podobne wpisy