Zasady bezpieczeństwa w górach. TOP 10 wskazówek dla przezornych turystów
Góry od zawsze budziły respekt, natomiast wiele osób po raz pierwszy wybierających się na szlak nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne potrafią być np. polskie Tatry. Kumulacja niesprzyjających czynników (załamanie pogody, kontuzja, przecenienie swojej kondycji itd.) może skutkować naprawdę groźnymi sytuacjami. Podstawą na szlaku jest zatem zachowanie zdrowego rozsądku i stosowanie się do nadrzędnych zasad bezpieczeństwa w górach. 10 najważniejszych przybliżamy w naszym artykule.
Mierz siły na zamiary
Trzeba znaleźć balans między ambicją a możliwościami swojego ciała. Jeśli na co dzień nie trenujesz, pracujesz przy biurku i wracasz w góry po latach przerwy, to nie porywaj się na bardzo wymagające szlaki. Sprawdź swoją kondycję podczas wycieczki np. do Doliny Chochołowskiej czy Doliny Białego, następnie możesz rzucać sobie coraz większe wyzwania i np. wspiąć się na Krzesanicę czy Kończysty Wierch. Rysy i inne szczyty Tatr Wysokich zostaw sobie na deser, gdy czujesz się bardzo dobrze fizycznie i wiesz, że „nie pękasz” przy ostrych podejściach.
Szczegółowo zaplanuj trasę
Choć szlaki w Tatrach są świetnie oznakowane, to jednak rozsądnie jest wcześniej „przejść” wstępnie wybraną trasę np. w pokoju hotelowym. Wykorzystaj aplikacje mobilne dla fanów trekkingu górskiego, pooglądaj zdjęcia ze szlaku w Google, poczytaj o danej trasie na forach taternickich itd. To da Ci wstępne wyobrażenie poziomu trudności.
Poinformuj, gdzie się wybierasz
Nigdy nie wychodź na szlak bez powiadomienia o tym kogoś bliskiego, zwłaszcza wędrując w pojedynkę. Poinformuj o swoich planach rodzinę czy choćby pracownika recepcji hotelu, podając również przybliżoną godzinę powrotu – jeśli coś Ci się stanie, to zawsze będą osoby, które mogą wezwać pomoc.
Sprawdź prognozy pogody
Plan wycieczki układaj pod kątem przewidywanej na dany dzień pogody. Co ważne, nie ufaj prognozom na popularnych portalach internetowych czy w telewizji. W Tatrach najwyższą sprawdzalność mają prognozy, z jakimi można się zapoznać na stronie IMGW. Wybierając się na górską wędrówkę zimą, obowiązkowo śledź komunikaty lawinowe.
Zadbaj o odpowiednie wyposażenie
Pakując plecak na szlak nie zapomnij o rzeczach, jakie mogą Ci się przydać w razie np. gwałtownego pogorszenia się pogody, ulegnięcia wypadkowi czy przeszacowania swoich możliwości. Ciepła odzież na zmianę, ponczo i kurtka przeciwdeszczowa, latarka (najlepiej czołówka), powerbank do naładowania telefonu, papierowa mapa (na niej zawsze możesz polegać), oczywiście prowiant, mała apteczka – to taki podstawowy zestaw na szlak w Tatrach.
Zapisz sobie numer alarmowy w górach
Dziś mało kto wybiera się na szlak bez telefonu komórkowego. Dla świętego spokoju warto zapisać w książce telefonicznej numer alarmowy w górach, pod którym wzywamy pomoc czy informujemy o niebezpiecznych sytuacjach. Ten numer to:
+48 601 100 300
Nie zbaczaj ze szlaku
Dobrze się idzie, kondycja w porządku, pogoda też – aż kusi, żeby zmienić trasę czy wybrać się jeszcze dalej, prawda? Staraj się jednak tego nie robić, a już na pewno nie bez poinformowania o tym swoich bliskich. Zejście z obranego wcześniej szlaku może się źle skończyć i np. spowodować, że nie uda Ci się wrócić do schroniska czy na parking przed zapadnięciem zmroku.
Kontroluj czas przejścia
Cały czas monitoruj tempo marszu. Jeśli widzisz, że nie udaje Ci się pokonać kolejnych odcinków zgodnie z prognozowanym czasem przejścia, to najwyraźniej musisz jeszcze popracować nad kondycją i tym razem odpuścić. Skróć wycieczkę, aby nie ryzykować marszu po ciemku czy tym bardziej całkowitego opadnięcia z sił gdzieś na przełęczy czy grani. Na szlak zawsze wychodź też wcześnie rano i planuj wycieczkę tak, aby wrócić np. do Zakopanego czy Kościeliska najpóźniej po południu.
W miarę możliwości wędruj w większej grupie
Nie musisz na siłę szukać kompanów. Ważne, aby nie wędrować w zupełnej samotności. Staraj się cały czas mieć kogoś w zasięgu wzroku, nawet obcych ludzi, którzy w razie czego wezwą pomoc lub sami pomogą Ci np. zejść ze szlaku.
Natychmiast wracaj do schroniska, gdy psuje się pogoda
Załamanie pogody nigdy nie jest nagłe. Zapowiedź zmieniającej się aury można dostrzec na tyle wcześnie, aby nie ryzykować wpadnięcia w poważne tarapaty na szlaku. Przykładowo: jeśli czujesz, że zaczyna kropić deszcz, a na niebie zauważasz coraz gęstsze chmury, to nie kontynuuj wędrówki np. na Granaty, tylko wróć do schroniska na Hali Gąsienicowej – góry nie uciekną, a bezpieczeństwo zawsze powinno być na pierwszym miejscu.
Hotel Eco Tatry w Kościelisku życzy samych bezpiecznych, udanych wyjść w góry, bez kontuzji, groźnych sytuacji, za to z masą zachwycających widoków. Pamiętaj, że nie trzeba wcale porywać się na Świnicę, Orlą Perć czy wspomniane Rysy – sporo satysfakcji może dać zdobycie także niższych, a bardzo efektownych widokowo szczytów, jak Sarnia Skała czy Gęsia Szyja.
Planujesz wypad pod Tatry z myślą o trekkingu? Zapraszamy na krótsze i dłuższe pobyty w Hotelu Eco Tatry, położonym zaledwie około 900 metrów od Doliny Kościeliskiej i około 200 metrów od Drogi pod Reglami. To świetny punkt wypadowy na wycieczki w góry, po których zrelaksujesz się i zregenerujesz w naszym SPA, m.in. w jacuzzi czy saunie.
Już teraz sprawdź nasze aktualne pakiety pobytowe, w tym na majówkę czy wakacje.