para ubrana w tradycyjne polskie stroje ludowe

Górska kultura. Co warto wiedzieć?

Kultura związana z polskimi górami jest bardzo bogata i zróżnicowana, dzięki temu oferuje wyjątkowe doświadczenia tym wszystkim, którzy ją odkrywają. Szczególnie znanym Polakom miejscem jest Zakopane, zwane stolicą polskich Tatr, bo tam wiele dawnych tradycji jest kontynuowanych do dziś.

Tradycyjna muzyka i taniec

Zakopiański folklor jest wciąż żywy i cieszy się dużą popularnością. Na tym obszarze działają kapele góralskie, które na co dzień można usłyszeć w okolicznych karczmach i restauracjach. Charakterystyczne instrumenty używane przez te zespoły to skrzypce, basy, trombity i piszczałki. To skoczna muzyka, której można słuchać nie tylko jako tła do posiłku, ale także przy niej potańczyć albo obejrzeć pokazy tradycyjnych góralskich tańców z nią związanych. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na regionalne stroje, jakie są zakładane przez górali, w tym szczególnie kolorowe spódnice dziewcząt, kierpce czy męskie kapelusze z muszelkami.

Unikalna kuchnia i zwyczaje regionów górskich

Jeśli chcemy poznać tatrzańską kulturę, to jednym z jej ważnych elementów jest kuchnia i charakterystyczne dla tego regionu potrawy. Gdy decydujemy się na noclegi w hotelu w górach, to zajrzyjmy również do restauracji, aby spróbować słynnej kwaśnicy, oscypków z różnymi dodatkami albo tradycyjnych klusek. To kuchnia pełna prostych, ale bardzo smacznych dań, poza tym na tyle różnorodna, że trafi w gusta każdego. Poza kulinariami warto poznać również inne podhalańskie zwyczaje, do których należą choćby huczne i kolorowe wesela, przepiękne święta, a także inne tradycje, w tym te związane z wiosennym wypędzaniem owiec na wypas oraz ich jesiennym powrotem z hal. Wiele z tych uroczystości można jeszcze zobaczyć na żywo, nieraz mogą być również inscenizowane podczas regionalnych festiwali.

Podobne wpisy