Kościelisko zimą – zastrzyk inspiracji

Marzysz o zimowym pobycie w Tatrach, ale masz już dość zatłoczonego i głośnego Zakopanego? Wybierz się do Kościeliska, uroczej miejscowości turystycznej, położonej zaledwie cztery kilometry od stolicy polskich gór. Zobacz, jakie uroki kryje w sobie klimatyczne Kościelisko!

Kościelisko, czyli miejsce, gdzie nowoczesność spotyka się z historią

Kościelisko, powstałe z połączenia się położonych na jego terenie osad pasterskich, ma bogatą i wielowiekową historię. Pierwsze wzmianki o osadach datuje się już na rok 1623. Położone w Rowie Kościeliskim i na południowych stokach Pogórza Gubałowskiego, zabudową wkraczające częściowo do dolnej części Doliny Kościeliskiej w Tatrach (Kiry) i posiadające zaledwie pięćdziesiąt cztery kilometry kwadratowe powierzchni, Kościelisko jest cenione nie tylko za przepiękne widoki. Goście, odwiedzający południe Polski zachwalają także spokojną, sielską atmosferę i brak masowej turystyki. Miejscowość zdołała bowiem przechować w sobie specyficzną atmosferę podhalańskiej osady, z charakterystyczną drewnianą, góralską zabudową i folklorem.

Miłośnicy architektury drewnianej będą mieli okazję zwiedzić w Kościelisku drewniany kościół świętego Kazimierza, zbudowany w latach 1910–1914, z zachwycającym, oryginalnym, w pełni drewnianym i wnętrzem nawiązującym do stylu podhalańskiego oraz zakopiańskiego. Drewniany kościółek skrywa liczne, fascynujące tajemnice: kościelne witraże, przedstawiające Matkę Boską i świętą Annę, świętego Jana oraz Józefa, zaprojektował Stefan Matejko, czyli bratanek Jana Matejki. Obraz przedstawiający Chrystusa na krzyżu w biało-niebieskim pasiaku namalował natomiast nieznany Włoch w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Dzieło zostało cudem uratowane i przywiezione do Kościeliska.

Na końcu warto wspomnieć, że to właśnie w Kościelisku urodził się słynny Sabała; honorowy przewodnik tatrzański, muzykant, gawędziarz i pieśniarz, opisywany przez Henryka Sienkiewicza, Stanisława Witkiewicza, Kazimierza Przerwę-Tetmajera, Władysława Orkana  oraz Jalu Kurka.

Coś dla ducha i coś dla… ciała

Nie od dzisiaj wiadomo, że górskie, zimowe powietrze, zaostrza apetyt. Po całodziennej wędrówce po tatrzańskich szlakach, których wiele przebiega przez Kościelisko lub tutaj ma swój początek, albo też po całodziennym białym szaleństwie na licznych, narciarskich stokach, warto posilić się w miejscowych gospodach, serwujących wyłącznie tradycyjne, lokalne przysmaki. Jedzenie przyrządzane jest na bazie naturalnych, świeżych produktów od lokalnych producentów i zachowuje smak znany od pokoleń, charakterystyczny dla regionu. Będąc w Kościelisku koniecznie zatem spróbuj oscypków, moskoli, szaszłyków opiekanych na ogniu, kotletów schabowych oraz placków ziemniaczanych. Przysmakiem jest jagnięcina oraz baranina, kwaśnica czy kaczka po staropolsku. Szukaj lokali z typowym, góralskim wystrojem, urządzonych w stylu podhalańskim. Warto także skusić się na posiłek przy tradycyjnej, góralskiej muzyce na żywo. Przeżycia kulinarne i muzyczne gwarantowane!

Kościelisko: magia gór na wyciągnięcie ręki

Tym, co turyści cenią w Kościelisku najbardziej są przepiękne, niezapomniane widoki Tatr oraz liczne szlaki, które z łatwością przemierzyć można także zimą. Ośnieżone górskie szczyty, górujące nad krajobrazem, sople lodu, zwisające u wejścia do jaskiń, drzewa i dachy domów, przysypane śniegiem, wijące się wśród nich, białe drogi, niezadeptane przez tłumy turystów… Wszystko tworzy sielski, wyjątkowy, niepowtarzalny krajobraz, który podziwiać możesz tylko zimą!

Szczególną urodą odznaczają się doliny Chochołowska i Kościeliska, do których szybko i łatwością dotrzesz z naszego hotelu z widokiem na Giewont. Obie trasy są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej doświadczonych górskich piechurów. Dolina Kościeliska tworzy wąwóz skalny, o długości dziewięciu kilometrów: jej pokonanie zajmuje zatem od godziny do dwóch, w zależności od tempa marszu. Dnem doliny płynie malowniczy Kościeliski Potok. W Dolinie znajduje się wiele dostępnych dla wędrujących jaskiń i załomów skalnych, tworzących niezapomniane widoki.

Dolina Chochołowska z kolei jest najdłuższą i największą doliną w polskich Tatrach. Dziesięciokilometrowa trasa jest idealna na spokojne spacery dla niedoświadczonych turystów, a bazą wypadową w wyższe partie Tatr Zachodnich dla doświadczonych piechurów. Z Doliny Chochołowskiej rozchodzą się szlaki między innymi na Trzydniowiański Wierch, Ornak oraz Starorobociański Wierch.

Zimowe szaleństwo tylko w Kościelisku!

Kolejną atrakcją zimowego Kościeliska jest bogata oferta dla amatorów białego szaleństwa. Na terenie gminy znajduje się kilka stacji i wyciągów narciarskich o różnej długości oraz o różnym stopniu trudności, rozpoczynając od stoków rodzinnych dla początkujących i dopiero zaczynających swoją przygodę z nartami, po stoki dla średniozaawansowanych i profesjonalistów. Przy każdym stoku i wyciągu znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz rozbudowane zaplecze gastronomiczne. Kościeliskie stoki są idealnie utrzymane, dobrze oznakowane i znakomicie zorganizowane. Nie są ponadto tak zatłoczone, jak te, znajdujące się bliżej Zakopanego, dzięki czemu jazda na nich jest prawdziwą przyjemnością. Oferują one doskonałe warunki do spokojnej nauki jazdy na nartach, a także do szlifowania już nabytych umiejętności. Przy stokach funkcjonują  również szkółki jazdy na nartach, oferujące zajęcia z wykwalifikowanymi instruktorami narciarstwa.

Relaks zimą, czyli odpoczynek w sercu Tatr

Kościelisko to nie tylko miejsce idealne do zimowych górskich wędrówek, zgłębiania kultury Podhala, czy szusowania po stokach. To również miejsce sprzyjające odpoczynkowi, relaksowi i wyciszeniu. W naszym hotelu w Kościelisku będziesz mógł w pełni odpocząć, ciesząc się zimowym urlopem. Jednym z atutów naszego hotelu jest jego lokalizacja, z dala od gwarnego centrum Zakopanego, a w niedalekiej odległości od Doliny Kościeliskiej oraz lasów i łąk Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wyróżnia nas brak bezpośredniej sąsiedzkiej zabudowy oraz widok na najpiękniejsze górskie szczyty. Naszym gościom oferujemy dostęp do strefy Spa oraz spore zniżki do Term Chochołów. Komfortowe pokoje zostały bogato wyposażone, między innymi w  wygodne fotele, gwarantujące zdrowy sen łóżka oraz funkcjonalne sprzęty, takie jak mini lodówka. Troszcząc się o otaczającą nas przyrodę, od lat bierzemy udział w akcji „Nie strzelaj w Sylwestra”, chroniąc sarny i inne zwierzęta, bytujące na terenie otaczającego nas parku Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Ponadto oferujemy noclegi z wyżywieniem, w postaci wybornych śniadań oraz pysznych i sytych obiadokolacji. Dania przygotowujemy na miejscu ze świeżych produktów od lokalnych dostawców. Śniadania przygotują cię do aktywnego dnia, dostarczając odpowiedniej dawki energii, a obiadokolacje zaspokoją nawet „wilczy głód”! W trakcie urlopu w naszym Eco Hotelu podreperujesz siły fizyczne i psychiczne, a także odpoczniesz na łonie przyrody.

Ściśle przestrzegamy wytycznych i zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, związanych z epidemią COVID-19, stosując wysokie standardy bezpieczeństwa oraz specjalne procedury higieniczne. Dlatego pobyt w naszym hotelu jest całkowicie bezpieczny. Zapraszamy!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *