Szlaki w Tatrach słowackich – propozycje nie tylko dla doświadczonych piechurów

Tatry słowackie mają opinię dużo bardziej wymagających w porównaniu z polskimi. Rzeczywiście, są wyższe, natomiast to wcale nie oznacza, że zarezerwowane wyłącznie dla osób z dużym doświadczeniem w górach. Wystarczy porównać łączną długość szlaków między Polską a Słowacją (u naszych południowych sąsiadów jest to około 600 kilometrów, u nas około 275 kilometrów), aby uświadomić sobie, że po słowackiej stronie spokojnie znajdziemy trasy o różnych poziomach trudności, odpowiednie nawet dla rodzin z dziećmi. W naszym artykule prezentujemy te szlaki w Tatrach słowackich, które będą szczególnie atrakcyjnym urozmaiceniem dla osób już dobrze zaznajomionych z polskimi Tatrami.

Rysy od strony słowackiej

Rysy to nominalnie najwyższy szczyt w Polsce, przy czym trzeba pamiętać, że jest to szczyt graniczny, częściowo leżący po stronie słowackiej. Szlak od naszych południowych sąsiadów wiedzie przez słynną Chatę pod Rysami i jest uznawany za łatwiejszy oraz bezpieczniejszy, choć także dłuższy. Prowadzi przez Dolinę Mięguszowiecką i dopiero końcowe podejście jest strome i eksponowane.

Krywań

Szczyt będący jednym z symboli Słowacji, bardzo popularny wśród turystów, choć jego zdobycie wymaga już bardzo dobrej kondycji i odporności psychicznej. Trasę można przejść albo od Trzech Źródeł, albo Szczyrbskiego Jeziora. Podejście jest wymagające, ale widoki z Krywania z nawiązką wynagradzają ten trud – obiektywnie należą do najpiękniejszych w Tatrach.

Dolina Pięciu Stawów Spiskich

Jej nazwa jest łudząco podobna do naszej Doliny Pięciu Stawów Polskich, ale to niejedyne, co łączy obie doliny. Są równie piękne, dlatego jeśli uwielbiasz polską „Piątkę”, to koniecznie musisz wybrać się do słowackiej Doliny Pięciu Stawów Spiskich. Szlak nie jest przesadnie wymagający, zarówno pod względem kondycyjnym, jak i technicznym. Prowadzi z Hrebienka przez Wodospady Zimnej Wody. Po dotarciu do doliny można kontynuować przejście na Lodową Przełęcz lub Czerwoną Ławkę – to świetny pomysł na całodzienną wycieczkę.

Czerwona Ławka

Wspomniana przed chwilą Czerwona Ławka to już stosunkowo trudny szlak, który raczej możemy polecić tym bardziej doświadczonym piechurom. Przede wszystkim jest mocno eksponowany, częściowo prowadzi przez przełęcz ubezpieczoną łańcuchami. Szlak ten łączy Dolinę Małej i Wielkiej Zimnej Wody. Przejście jest możliwe tylko w jednym kierunku.

Bystra Ławka

Bardzo atrakcyjny widokowo szlak poprowadzony przełęczą między Doliną Młynicką a Furkotną, w pobliżu Szczyrbskiego Jeziora. Trasa wiedzie obok wodospadu Skok, oferując zachwycające widoki na Tatry Wysokie – przy umiarkowanym poziomie trudności.

Jagnięcy Szczyt

Nie jest to szczególnie znana i popularna trasa, co akurat stanowi jej atut – zwłaszcza, jeśli nie lubisz wędrować w tłumie turystów. Szlak prowadzi przez Dolinę Zieloną Kieżmarską, tuż obok Zielonego Stawu Kieżmarskiego. Podejście na sam szczyt jest dość strome i miejscami eksponowane, dlatego ponownie proponujemy tę wycieczkę bardziej doświadczonym piechurom.

Łomnicki Staw

To dla odmiany bardzo łatwa trasa, którą przejdziemy z Tatrzańskiej Łomnicy – alternatywnie można skorzystać z kolejki górskiej, aby skrócić czas przejścia. Szlak jest idealnym wyborem dla osób, które stawiają pierwsze kroki w słowackich Tatrach lub szukają pomysłów na atrakcyjne wycieczki w góry z dzieckiem. Z perspektywy stawu można podziwiać wspaniałe widoki na Łomnicę i inne szczyty Tatr Wysokich.

Tatrzańska Magistrala

To bardzo długi szlak, cieszący się dużą popularnością wśród turystów wędrujących po Tatrach słowackich. Trasa biegnie w poprzek Tatr położonych po słowackiej stronie, a jej poszczególne odcinki łączą m.in. Szczyrbskie Jezioro, Popradzki Staw, Hrebienok, Skalnaté pleso i Zdziar. Jeśli chcesz dobrze poznać słowackie Tatry i rezerwujesz sobie na to kilka dni, to trudno o lepszą propozycję.

Na koniec ważna wskazówka: większość wysokogórskich szlaków w Tatrach słowackich jest zamknięta od 1 listopada do 15 czerwca ze względów bezpieczeństwa – przestrzegamy przed łamaniem zakazu, ponieważ koszty ewentualnej akcji ratowniczej mogą być bardzo wysokie.

Nawet planując wyjście w słowackie Tatry w okresie letnim należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa w górach, koniecznie zabrać ze sobą papierową mapę (oznakowanie szlaków po słowackiej stronie czasami pozostawia sporo do życzenia) oraz obowiązkowo sprawdzić prognozę pogody przed wyruszeniem na szlak.

Dodajmy również, że Hotel Eco Tatry w Kościelisku jest bardzo dobrym punktem wypadowym w Tatry słowackie, z czego chętnie korzysta wielu naszych gości. Po trekkingu zapraszamy na wypoczynek do naszej strefy SPA z jacuzzi, sauną fińską i sauną infrared, co pozwoli zniwelować drobne dolegliwości fizyczne i przygotować się do kolejnych wyjść w góry.

Zapoznaj się z aktualnymi pakietami pobytowymi w Hotelu Eco Tatry i odwiedź nas np. w okresie wakacji czy długich weekendów – z całą rodziną, przyjaciółmi lub we dwoje.

Podobne wpisy