góry zimową porą

Co warto wiedzieć o polskich Tatrach?

Tatry są uważane za wyjątkowo piękne i dlatego często odwiedzają je turyści nie tylko z Polski, ale także z innych krajów. To nasze najwyższe góry, charakteryzują się złożoną budową geologiczną i bogactwem gatunków flory oraz fauny, dzięki czemu wyglądają tak fascynująco i cieszą się tak dużą popularnością. Co warto wiedzieć o tym paśmie górskim i co może zachęcać nas do jego odwiedzenia?

Dlaczego obszar Tatr cechuje się taką wyjątkowością?

Tatry to pasmo górskie znajdujące się na granicy Polski i Słowacji. Nazywa się je górami kieszonkowymi, ponieważ na niewielkiej powierzchni zostało w nich nagromadzone bardzo wiele różnorodnych form geologicznych, w tym malownicze doliny, jaskinie, kotliny, a także bardzo wysokie szczyty, z których roztacza się niezwykły widok na okolicę. Polskie Tatry to także bogactwo przyrody nieożywionej i ożywionej. Podczas wędrówki górskimi szlakami znajdziemy tu przepiękne jeziora, takie jak Morskie Oko czy Czarny Staw, a także doliny, którymi mogą spacerować nawet dzieci czy osoby o słabszej kondycji fizycznej.

Jakie miejsca warto odwiedzić w Tatrach?

Jednym z piękniejszych miejsc w polskich Tatrach jest Dolina Kościeliska z majestatycznymi skalnymi ścianami oraz strumieniem, który towarzyszy nam podczas wędrówki. Aby mieć niedaleko do tego szlaku, warto zatrzymać się na nocleg w hotelu w Kościelisku, który znajduje się bardzo blisko wejścia do doliny. Zimą można wybrać się również nad Morskie Oko, ponieważ wiedzie do niego bezpieczna i w całości wyasfaltowana trasa. Po drodze zobaczymy Wodogrzmoty Mickiewicza, czyli niezwykle głośne wodospady, które przez wielu uważane są za najpiękniejsze w Polsce. Warto odwiedzić też Dolinę Chochołowską, która powala rozejrzeć się po zimowej scenerii i w oddali zobaczyć ośnieżone szczyty gór.

Podobne wpisy