Pierwszy wypad w góry. Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Gdy szukamy informacji na temat tego, jak przygotować się do swojego pierwszego wypadu w góry, najczęściej w pierwszej kolejności docieramy do porad dotyczących sprzętu wspinaczkowego i pogody. To oczywiście nikogo nie dziwi. Trzeba jednak powiedzieć wprost, że osoby planujące swój pierwszy wypad w góry nie zawsze przecież zamierzają zaczynać od pokonywania zaawansowanych szlaków z płaszczami przeciwdeszczowymi w plecakach.

Które góry wybrać? – Interesujące!

Na początek rozwińmy nieco nasz wstęp: pierwszy wypad w góry niekoniecznie musi się wiązać ze zdobywaniem szczytów. Co więcej, nie każdy miłośnik wyjazdów w góry to amator wspinaczki, są i miłośnicy podziwiania górskich wierzchołków z dołu. Jeśli więc zastanawiasz się, od czego w sumie zacząć, zacznij od wyboru gór, które będą dla Ciebie ciekawe. Wcale nie musisz zaczynać od niskich Beskidów. Możesz śmiało jechać w wysokie Tatry. Poczytaj, pooglądaj zdjęcia, poszukaj lokalnych atrakcji. Odpowiedz sobie na pytanie, czy to dla Ciebie? Czy podoba Ci się Zakopane i jego okolice? Czy chcesz się przejść po Krupówkach, albo wybrać się koleją linowo-terenową na Gubałówkę?  A może obejrzeć piękne doliny w Tatrach, czy zachwycające szczyty, jak Nosal? – Rozejrzyj się po okolicy, Internet daje nam dziś przecież opcję podglądania bez wychodzenia z domu. Jeśli to dla Ciebie, możesz śmiało wyruszać!

O czym pamiętać? – Rezerwacja noclegu i plan wypoczynku po wcześniejszym rozpoznaniu

Jak już zasugerowaliśmy, przeprowadźmy sobie wstępne rozpoznanie. Zarezerwujmy sobie noclegi w hotelu, bo jak wszyscy wiemy, sezon na wyjazdy w góry trwa cały rok. Wcześniejsza rezerwacja pokoju naprawdę się opłaca – głównie dla naszego samopoczucia, naprawdę łatwiej znaleźć coś na spokojnie online jeszcze przed wyprawą, siedząc w domu. Gdy przyjedziemy na miejsce, niczego już nie musimy szukać. Jeśli interesuje Cię kameralny hotel w Tatrach, wybierz właśnie nas!

A propos szukania: przygotujmy sobie plan wypoczynku. Nie musi być opracowany co do godziny ze szczegółowym czasem spędzanym w konkretnym miejscu, ale warto mieć dla siebie kilka gotowych propozycji. Co chcemy zobaczyć, zwiedzić, jakie atrakcje nas interesują. Przygotujmy sobie luźny plan z uwzględnieniem różnych warunków pogodowych. Proste? – Proste! Pierwszy wyjazd w góry wcale nie musi być ekstremalną eskapadą.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *